Оптимизмът в първите часове на търговията на Wall Street се зaдържа само няколко часа. Индексите поеха нагоре след данните за пазара на труда в САЩ, но след това се върнаха на червена територия.
По-малко от час и половина преди края на последната сесия за седмицата борсовите измерители потънаха дълбоко. Причината – срив в цените на акциите на технологичните компании. В крайна сметка американските акции изпратиха първата седмица от април с резки понижения.
Технологичният индекс Nasdaq Composite бе близо да отчете най-лошото си дневно представяне от началото на годината, след като акциите на всички компании в състава му поевтиняха. Dow Jones и S&P 500 приключиха сесията далеч от рекордните си стойности, отчетени в самото начало на петъчната търговия.
Nasdaq потъна с 2,60%, или със 110 пункта, до 4 127,73 пункта. По този начин индексът изостана с 5% от 14-годишния си връх от 4 371 пункта, достигнати на 6 март.
Индексът на сините чипове Dow Jones се смъкна с 0,96%, или с почти 160 пункта, до 16 412,77 пункта. Visa, Microsoft и American Exspress се оказаха най-големите губещи сред 30-те негови компонента. Само 4 компании излязоха на плюс.
Положението за компаниите в широкия индекс S&P 500 се влоши сериозно – книжата на 404 компании поевтиняха, докато само 95 увеличиха капитализацията си. Само една компания остана без промяна.
Технологичните компании поведоха губещите, а комуналните дружества се представиха прилично. Така индексът S&P 500 изтри 1,25 на сто от стойността си до 1 865,09 пункта.
„Ефектът при технологичните компании се пренесе и върху останалите на пазара“, коментира за CNBC главният пазарен стратег в Wunderlich Securities Арт Хоугън. „Водещите акции в сектора отслабнаха през седмицата, но явно днес бе пиковият момент. Стойности на S&P 500 oт 1 875 пункта ще бъдат критични. Ако индикаторът затвори под това ниво, то това ще бъде нивото на съпротива за анализаторите.“
През март икономиката на САЩ e добавила по-малък брой нови работни места извън селскостопанския сектор в сравнение с прогнозите. Става дума за 192 000 нови позиции през миналия месец в сравнение с очакванията за ръст от 200 000.
„Данните за работните места малко или много бяха в унисон с очакванията, но пазарът се покачваше четири поредни дни“, заяви от своя страна пазарният стратeг в Stifel Nicolaus Елиът Спар.
Следващата седмица започва сезонът на отчетите в САЩ. Очакванията са, че печалбите на компаниите от състава на S&P 500 ще нараснат само с 1,2% на годишна база. Анкетираните от Ройтерс анализатори прогнозират, че приходите ще скочат с 2,7 на сто. Alcoa, JPMorgan Chase и Wells Fargo откриват сезона следващата седмица.
Книжата на интернет търсачката Google изгубиха почти 5% от стойността си до около 545 долара за брой.
Акциите на производителя на електромобили Tesla поевтиняха с 5,85% до 212,23 долара за брой.
Капитализацията на Netflix се смъкна с 4,9% до 337,31 долара за акция.
Ценните книги на Amazon.com поевтиняха с 3,2% до 323 долара.
Технологичният гигант Apple сви стойността на акциите си с 1,29% до 532 долара.
* Информацията е допълнена след приключването на борсовата сесия.
преди 10 години че какво като печатат-ефект има ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ама те кво си мислят бе, че това е мандра да ходи само на горе 5 години и оня горе на снимката има още да го боли главата докато слезнат на половината, спомням си в края на миналата година народа разпраа DOW на 20 000 SP500 на 2500 ... и други такива тъпотии и още малко и една зелена бира с капачка.. :)), да падат и да умират, само да не уволняват хората заради техния покер там ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години балонизираните индекси изпускат въздух, дали е само началото на по-голямо пропадане??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар