Потребителските цени в САЩ са се повишили с 0,1% през февруари, в унисон с очакванията, след подобен ръст през януари. Спадът в цените на бензина е компенсирал увеличението при храните. На годишна база потребителскатa инфлация през февруари се забавя до 1,1% (най-ниската от октомври) от 1,6% през януари.
Основната инфлация (без енергията и храните) през февруари е 0,1% за трети преден месец. На годишна база повишението на цените е 1,6%, колкото бе и за януари.
Липсата на инфлационен натиск обаче едва ли ще разубеди Федералния резерв да свие ще монетарните си стимули, пише Ройтерс. Централната банка ще вземе решение утре, в края на двудневната си среща.
Потребителската инфлация в САЩ е под целта на Фед от 2% годишно, което сочи, че лихвите ще останат на рекордно ниското си ниво близо до нулата.
С ускоряването на заетостта и индустриалното производство и засилването на потребителските разходи икономистите очакват Фед да свие с още 10 млрд. долара (от 65 млрд. понастоящем) сумата, която влива всеки месец в икономиката.
Половината от потребителската инфлация през февруари се дължи на цените на храните, които са нараснали с 0,4% - най-големият ръст от септември 2011 г.
По-големи повишения е имало в цената на месото, рибата, птиците, яйцата, зеленчуците и плодовете. Цената на бензина се е понижила за втори пореден месец, компенсирайки резкия ръст при горивото за отопление и природния газ.
С най-голям принос към основната потребителска инфлация пък са разходите за подслон, които са се повишили с 0,2%.
преди 10 години Скоро сигурно ще стане така, че ако публично декларираш хомосексуална ориентация ще получаваш правото на безлихвени заеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Йелън ще ускори пак печатницата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Писах преди три години, че накрая ще се стигне до отрицателни лихви. Само и само да расте икономиката. А накъде ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар