Продължаващото финансово „фиаско“ във Вашингтон ще бъде основното притеснение за инвеститорите и през 2014 г. Или поне така смята Алистър Нютън, старши политически анализатор в инвестиционната банка Nomura.
Пазарите може да са били сравнително оптимистични по време на частичното блокиране на американското правителство през октомври, но Нютън вярва, че тази заглушена реакция на ожесточената политическа битка би могла да насърчи десните политици да разширят границите малко повече.
„Финансовата несигурност ще продължи и през първото тримесечие на 2014 г., което ще отложи намаляването на паричните стимули за второто тримесечие на 2014 г.“, споделя той в свое изследване, цитирано от CNBC.
Koмпромисът, подписан от президента Барак Обама през октомври, увеличи тавана на дълга на САЩ до 7 февруари, правителството продължи своята работа и трябва да постигне споразумение за бюджета до 15 януари. Това означава, че в следващите няколко месеца страната може да попадне в капана на нова бюджетна криза.
Според експерта сключването на едно необвързващо споразумение между Белия дом и Сената в началото на януари е напълно възможно и по този начин то ще отмени крайния срок за приемането на бюджета. По този начин би се предотвратило още едно блокиране на правителството.
Въпреки това той добави, че сделката може да разреши проблемите с разходната част, но може и да пропусне да реши въпроси, свързани с тавана на дълга, и да създаде проблеми с приходната част на бюджета.
„Не е ясно дали едно такова споразумение ще предостави възможност за повишаване на тавана на дълга до 7 февруари, като се има предвид, че Министерство на финансите отново ще трябва да разчита на нетрадиционни мерки, за да избегне предполагаемия дефолт“, смята Нютон.
преди 10 години "Важното" е музикантите да свирят докато потъва кораба ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар