IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големите компании в битка за опазване на потребителските данни

Google, Facebook и Yahoo търсят начини да се справят с атаките на Агенцията за национална сигурност на САЩ

16:01 | 17.11.13 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Интернет компаниите, включително Google, Yahoo, Facebook, Microsoft и Apple, се опитват да се дистанцират от информацията, че имат пробиви в сигурността. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Интернет компаниите, включително Google, Yahoo, Facebook, Microsoft и Apple, се опитват да се дистанцират от информацията, че имат пробиви в сигурността. Снимка: архив Ройтерс

Google, Facebook и Yahoo търсят нови начини за борба с Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA), като използват труден за хакване код, с който защитават мрежите си и клиентските данни от шпионаж, съобщава Bloomberg. Компаниите целят опазване на електронни пощи и публикации в социални мрежи, а за целта се насочват към подсилено криптиране.

Докато NSA може да намери начини да прескача ограниченията, компаниите са категорични, че трябва да дадат на потребителите си възможно най-сигурните онлайн връзки и защита от кражба на данни.

От своя страна Microsoft е убедена, че трябва да инвестира в защита на информацията на клиентите от широк спектър от заплахи.

Интернет компаниите, включително Google, Yahoo, Facebook, Microsoft и Apple, се опитват да се дистанцират от информацията, че са дали на агенцията данни от онлайн комуникацията на американци и чужденци, както и че имат пробиви в сигурността. Докато фирмите се опитват да предотвратят опитите на NSA да получи неоторизиран достъп до техните данни, в същото време съдебните разпоредби, според които са длъжни да предоставят информация на правителството, остават непреодолими за тях. 

Агенцията за национална сигурност подслушва оптичните кабели в чужбина, за да източва данни от Google и Yahoo, сочат данни на Washington Post, New York Times и на британския Guardian. Твърденията им се основават на документи, изтекли от бившия служител на агенцията Едуард Сноудън.

Компаниите се борят с всичко това предимно чрез използване на все по-сложно криптиране, което шифрира данните с помощта на математическа формула, която може да се декодира само със специален цифров ключ.

Google полага все по-големи усилия за криптирането на информацията, която тече между центровете й за данни. Освен това увеличи два пъти дължината на цифровите си ключове и прилага все по-засилени мерки за разпознаване на измамни сертификати за проверка на автентичността на уебсайтовете.

Шпионските програми на NSA имат голям потенциал за нанасяне на сериозни вреди на конкурентоспособността на американските компании, твърди Ричард Салгадо, директор по информационната сигурност в Google. По думите му е изключително важно потребителите да разберат, че компанията настоява за опазването на данните и се отнася към тях с уважение.

Google, Yahoo и Facebook са генерирали около 44,4 млрд. приходи от реклама през тази година, благодарение на това че проучват потребителите си посредством личните им данни, твърди Bloomberg Industries. Анализ на Forester Research от август показа, че индустрията на цифровия облак може да загуби близо 180 млрд. долара до 2016 г. именно заради шпионажа.

Още през януари Yahoo се погрижи за криптирането на данните на всички свои потребители с 2048-битови ключове. Това е един от най-силните алгоритми за опазване на информация и е два пъти по-силен от предишните. Facebook и Google също работят в тази посока.

А според Националния институт по стандарти и технологии в САЩ 2048-битовото криптиране няма да може да бъде разбито поне до 2030 г.

Въпреки това съществуват опасения, че компаниите може да не издържат толкова дълго в играта на котка и мишка с агенцията, тъй като тя е една от най-мощните и добре финансирани разузнавателни институции в света. На 31 октомври тя обяви, че събира всички данни, свързани с външното разузнаване, независимо от доставчика.

Освен това NSA може да използва хакерски атаки, за да получи ключовете за защита или да принуди чрез съдебни заповеди компаниите да ги предадат, отбелязва Йонас Фалк, главен изпълнителен директор и съосновател на компанията за мрежова сигурност Halon Security. Според Фалк един от големите проблеми е, че компании като Google, имат пробиви в сигурността, тъй като декриптират данните, за да могат да правят анализ на потребителски данни с цел реклама.

Едно от нещата, което фирмите могат да направят, е да лобират Конгресът да промени закона за ограничаване дейността на NSA . Други смятат, че в случая не става дума за технологии, а по-скоро за политически проблем.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 10 години
"Пълна зала със злато и яспис никой не може да опази."Лао ДзъИма ли тайни,винаги ще има и кой да дава дупе, за да ги научи. Има ли богатства, винаги някой ще ги има и друг, който дупе да дава, за да му ги отмъкне! И така, докато се затрием! хаха... "Който се гордее с богатство и почести, сее семето на своето падение."пак Лао Дзъ.... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
"Ако сте интересни, и телефона ви ще почне да превежда от български на англииски," - той си превежда но канала е еднопосочен, в определени случай и да не сте интересен ;)))))))))))))))))))))))))))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
намаляват ти степените на свобода и се увеличава контрола, не е безсмислица (за тях) и именно за да прокарат това е направен "11-септември", но те не са се спрели правенията изобщо... като на "меркел" силнорекламираното "подслушване" - ама рабира се че се подслушва и тя и всички като нея, ама не за да се разбере какво мисли , щото това само маймуните си го въобразяват че го може и че го прави, а за да се следят да не откраднат те от "системата" и как си изпълняват поръчаното :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
Сините камъни
преди 10 години
И като ни съберат данните, Що?Да, всяват страх, вкарват ни в коловози, или поне така си мислят, но като цяло си е пълна безмислица, така или иначе те сами си правят постановките и ги изпълняват, пример двата близнака на 11 септември!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Във всяка операционна система има вградена задна вратичка. Това е абсолютно сигурно за затворените като Уиндоус, Макос и някои линукси. Самия Линус Торвалдс призна, че от NSA са се свързали с него за да вгради задна вратичка в ядрото на линукс. Но не казва дали го е направил. Дори самите производители на чипове АМД и Интел могат да слагат вратички в процесорите или дънните платки. Звучи налудничаво, знам. Дали е така никой неможе/не иска да потвърди (освен Линус с поклащане на глава), факт е обаче, че няма и как да бъде отречено напълно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
aikmana
преди 10 години
Еййй пич, евала ти правя ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 0
Mr_crash
преди 10 години
В Гугъла има и преводач, също без Пари! На 100 езика! Ползвайте го! Ако сте интересни, и телефона ви ще почне да превежда от български на англииски, пак без пари!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 0
Mr_crash
преди 10 години
Не забравяйте да си купите и смарт-телефон. С GPS приемник. Да не се загубите случайно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
Mr_crash
преди 10 години
Пълни глупости са това. Фъкбука е 100% разработка на ЦРУ и НАС на САЩ. Гугъла и Яху се включиха в последствие щото няма на къде. Не случайно има Гугъл Уълрд, със снимки от НАСА, НАС и ЦРУ. Без Пари.Замислете се! Биг Брадър в действие !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още