IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо производител-ността се увеличи по време на рецесията

Най-непродуктивните служители, заплашени от загуба на работата си, са я подобрили значително, сочи изследване

17:52 | 10.11.13 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Мързеливите се стараят повече по време на кризата, докато иначе по-отдадените им колеги поддържат обичайното си ниво.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Мързеливите се стараят повече по време на кризата, докато иначе по-отдадените им колеги поддържат обичайното си ниво. Снимка: Ройтерс

Ако сте управител на място, където безработицата се е изстреляла във въздуха по време на рецесията, може би вече сте забелязали нещо, което не сте очаквали: Подчинените ви, които са допринесли най-малко по време на периода на растеж, изведнъж започват да дават своя най-добър продукт, а понякога задминават дори и вас.

Това е заключението на изследване, проведено от бизнес факултета на Stanford University и Бизнес института David Eccles към University of Utah, публикувано от Националната служба за икономически проучвания. Наречено „Да правиш нещо с по-малко: Усърдна работа по време на рецесия“, изследването започна да анализира защо производителността се покачи рязко от 2007 до 2009, имайки предвид данните на Службата по работна статистика, когато беше най-тежкия период от рецесията.

„Преобладаващото мнение беше, че производителността се увеличи, до голяма степен, защото предприятията съкращаваха своите най-малко продуктивни служители“, казва Кристофър Стантън, професор по финанси в Eccles, съавтор на изследването.

Вместо това, изследователите стигнаха до съвсем друг извод. „Увеличението на производителността беше прекалено голямо, за да се дължи на преразпределение на работната сила“, каза Стантън. По-скоро, „хората, които са били най-малко продуктивни преди рецесията, са започнали да влагат много повече старание. Изтъкнатите служители, от своя страна, не са увеличили старанието и продуктивността си с много, ако въобще са.“

Разликата между двете групи беше особено видна в географски райони, където безработицата е била по-висока от обичайното. Наблюдавайки производителността на 23 хиляди работници в 10 щата, всички от които са източник на „ технологично-базирани услуги, които могат да бъдат проследени“, така че продукцията им да може да бъде измерена точно, изследователите откриха, че високите местни данни за безработицата почти винаги вдъхновяват така наречения Хоумър Симпсън-тип да работи по-усърдно. В географски район, където безработицата е скочила с 5 процентни пункта, например, явлението, което изследването нарича „мудно производство“ е скочило дори повече, с 5,65 пункта.

В противовес „вече доказалите се служители са реагирали много по-слабо на степените на безработица. Тяхната производителност е останала горе долу същата“, отбелязва Стантън. Защо? Стантън размишлява, че доказалите се са приели, че работата им не е застрашена или пък са се чувствали по-уверени, че ще успеят да си намерят друга работа, в случай че бъдат съкратени.

Сега, когато безработицата спада малко по малко в много части на страната дали Хоумър Симпсън-типът сред нас ще се върне към старите си мързеливи навици? „Когато по някакъв начин стане по-лесно да си намериш друга работа, някои хора могат да намалят усилията си“, казва Стантън.

Но от друга страна също е възможно предизвиканото от рецесията повишение на производителността да се окаже дълготрайно. „Хората може да са свикнали да работят по-усърдно и да са намерили начини да вършат работата си по-ефикасно. В някои случаи може да са били принудени да придобият нови способности“, размишлява Стантън. „Всичко това може да означава, че те ще останат по-продуктивни, отколкото са били преди – дори и безработицата да се отдръпне до нивата преди рецесията.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
Прекалено много условности съществуват/за съжаление/, за да се каже как "трябва"...:) а и погледнато от трагикомична гледна точка...., "акъла" идва бавно и болезнено а понякога остава само болката...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Еми да, заради това ми се струва, че борбата, която може да даде резултат, тр. да се води на ниво: "мислене" и "ценности", наместо въоръжени революции ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
За съжаление има достатъчно "заложени" пороци в човешкото мислене и достатъчно хора, които имат интерес да ги "събудят" и поддържат на "висота".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
...а 2ри Ленин няма/поне засега/-------------------------------------------------Няма значение, колко лениновци ще се появят, ако хората не направят своя ВЪТРЕШНА ценност (и осъзната потребност от най-висок приоритет), едно общество на сътрудничество, взаимо-зачитане и съпричастност. Устойчив модел на човешко поведение (а от там и на форма на обществена организация) се гради на ценности и култура, които се явяват вътрешен за човека мотор, мотив да следва определено поведение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 9
kane
преди 10 години
Защото капитализма се разви до ниво фашизъми когато няма държава която да контролира богатството то богатството започва да контролира държавата. Като последната не я е грижа гладуват ли децата, на топло ли са пенсионерите и т.н., защото фашиста чрез държавата мачка работника чрез вечно виаоко подържано ниво на безработица и липса на реална алтернатаива за работещите. Работещи много повече от 40 часа на седмица без заплатени почивни дни, без социални, болнични и т.н. най-често наемани като подизпълнители като ЕТ или каквато и да е 2ра самоличностФашизъм дами и господа, защото иконоимиката като цяло е сгрешена наука в основата си и след това лъжата става мнооого голяма която ни предлагат всеки ден...а 2ри Ленин няма/поне засега/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още