IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Грийнспан: Свийте количествените улеснения, дори икономиката да не е готова

Но според бившия председател на Фед намаляването на стимулите не трябва да бъде твърде бързо, защото ще разтърси вече подложения на висока несигурност пазар

23:14 | 07.06.13 г.
Грийнспан: Свийте количествените улеснения, дори икономиката да не е готова

Бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан заяви пред CNBC, че централната банка трябва да ограничи покупките на облигации, възлизащи на 85 млрд. долара месечно, дори икономиката на страната да не е готова за това.

„Колкото по-скоро се захванем с издутия баланс на Фед, толкова по-добре. Преобладава мнението, че може да се чака неопределено, но не мисля, че пазарът ще позволи това“, каза Грийнспан.

Той обаче добави, че ако Фед прекалено бързо обуздае коригиращите си политики, това може да разтърси пазара, който вече се бори с доста висока степен на несигурност. Бившият председател на Фед дори не е сигурен, че пазарът ще позволи бързо изтегляне на централната банка.

„Постепенното е подходящо, но трябва да действаме. Най-важната положителна сила в икономиката в момента е фактът, че печалбата от притежаването на акции (вместо друг актив – бел. ред.) е доста висока, което означава, че тенденцията към понижаване на цените на акциите е доста ограничена“, смята той.

„Ако можем да накараме цените на акциите да се повишат - което те ще направят, ако тези печалби се стабилизират - тогава ще се получи доста силен ефект на ръст на цените на активите в икономиката. Мисля, че проблемът е не само в това кога да започне намаляването на стимулите, а и кога ще се стигне до обрат“, обясни Грийнспан, визирайки свиването на баланса на Фед, който към 5 юни бе 3,357 трлн. долара при 3,342 трлн. долара седмица по-рано. „Пазарите няма да ни дадат цялото удобно пространство, за да започнем“, отбеляза той.

Колкото до политиката на близката до нулата основна лихва, бившият председател на Фед посочи, че тя помага на цените на акциите, но че пазарите трябва да бъдат подготвени за по-бърз от очаквания ръст на лихвения процент.

„Цените на облигациите трябва да се понижат. Дългосрочните лихвени проценти трябва да нараснат. Проблемът, срещу който предстои да се изправим, е, че не разполагаме с индикатор за това колко бързо ще се случат тези неща. А ние трябва да бъдем готови за много по-бърз ръст, отколкото се планира сега в рамките на цялостната икономическа перспектива“, твърди той.

„Още сме доста под нивото, до което трябваше да сме стигнали на този етап. Последиците от това са, че когато облигационният пазар се задвижи, може да не се окажем в състояние да го контролираме толкова добре, колкото бихме искали. А има и доста усложнения по отношение на всички видове пазари“, изтъква Грийнспан.

„Не мисля, че шансовете за това са високи, но смятам, че подценяваме вероятността това да се случи. И без да съм наясно, че би трябвало да има някакъв „План Б“ за това какво би трябвало да прави всеки, сигурен съм, че моите бивши колеги говорят доста по този въпрос“, изтъкна той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още