Широкият американски индекс S&P 500 започна новото тримесечие с понижение. Така бенчмаркът записва понижение в началото на тримесечие за пръв път от края на 2011 година насам, пише CNBC.
В четвъртък S&P 500 достигна исторически рекорд, а в петък в САЩ беше почивен ден. Рекордното затваряне на показателя беше при 1 565,15 пункта, а сега на дневен ред е историческият връх, постигнат в рамките на дадена сесия (не при затваряне) от 1 576,09 пункта.
При подновяването на търговията днес широкият индекс изгуби 0,45 на сто до 1 562 пункта. Считаният за технологичен бенчмарк Nasdaq Composite се понижи с 0,9 на сто до 3 239 пункта, а Dow Jones Industrial Average отстъпи с минималните 0,04 на сто до 14 573 пункта.
Чисто статистически, април е най-добрият месец в годината за пазара на акции САЩ. През последните 20 години през месеца е записван ръст на Dow Jones от средно 2,7 на сто, а от 2005 година през април не е отчитан месечен спад. Досега през 2013 година индексът е постигнал 11 на сто повишение.
Днес вниманието на инвеститорите бе приковано от Apple, тъй като акциите на компанията отстъпиха рязко с 3,1 на сто до 428,91 долара за брой. Повод за разпродажбите стана напрежението между компанията и регулаторните органи в Китай, които все по-често намират повод за критики към дружеството.
Заради проблем с гаранционното обслужване, което Apple предоставя на китайските си клиенти, днес се наложи изпълнителният директор на компанията Тим Кук да се извинява. В съобщение, публикувано на китайския сайт на Apple, той отговаря на обвиненията, че потребителите от Китай не се третират равноправно и се ангажира в тази насока да се вземат мерки.
Търговията днес остана вяла заради затворените борси в голяма част от Европа, както и в Хонконг и Австралия заради честването на католическия и протестантския Великден.
Производственият сектор в САЩ неочаквано е забавил ръста си през март, сочи индексът на Института за управление на доставките, който се е понижил до 51,3 пункта от 54,2 пункта през февруари. Очакванията на анализаторите бяха той да остане на същото равнище.
Разходите за строителство обаче са отскочили през февруари, нараствайки с 1,2% до приравнената към годишна основа база от 885,1 млрд. долара, става ясно от съобщение на американското министерство на търговията. Данните насочват към по-бърз икономически ръст през първото тримесечие, а очакванията на анализаторите бяха за ръст от 1% след спада от 2,1% през януари.