Хипер разхлабената монетарна политика на Федералния резерв (Фед) ще бъде продължена „в обозримо бъдеще“ и това ще е добре за американския фондов пазар, отбелязва Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics, цитиран от CNBC.
„Когато погледнете на смесените икономически данни, откривате несъответствие с бичи настроените пазари“, коментира той. „Това е така, защото от средата на миналата година централните банки предприеха нов масивен кръг вливане на ликвидност“.
„Позитивните пазарни тенденции не са следствие от съживяването на растежа, а на факта, че евтините пари предполагат инфлация на активите“, изтъква той.
Рубини, който предрече колапса на пазарите от 2008 г., посочва няколко позитивни и негативни перспективи пред американската икономика.
„Има някои добри новини, които ни очакват през 2013 г. На първо място вливането на ликвидност ще продължи, както и бумът в добива на шистов газ. Наблюдаваме и известно възстановяване на заетостта в производствения сектор“, коментира той.
Фискалната сделка през януари обаче беше половинчата и по-късно през годината може да имаме проблеми от същото естество, допълва икономистът.
През 2013 г. Рубини очаква икономически ръст от 1,6% - 1,7% в САЩ на фона на все така висока безработица.
„Безработицата няма да падне до 6,5%, която е целта, заложена от Федералния резерв, преди централната банка отново да започне да повишава лихвите“, прогнозира Рубини.
преди 11 години Лесните пари ще подкрепят фондовите пазари в обозримо бъдеще--------------------А според мен лесните пари подкрепят фондовите пазари от няколко десетилетия насам. Аз дори смятам, че ако ги нямаше лесните пари фондовите пазари нямаше да съществуват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мисля, че този път е прав Рубини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Капиталистическата система съществува и не дава признаци за качествен скок "в друго" така че трябва да намерим modus vivendi. отговор Сигнализирай за неуместен коментар