Австралийската централна банка понижи основната си лихва с 25 процентни пункта до 3%, реагирайки на забавянето на добивния сектор в местната икономика, докато се бори със силния австралийски долар, съобщава ВВС.
Това е второто лихвено понижение на централната банка от октомври насам, като основната лихва сега е на нивото, на което беше по време на световната финансова криза през 2009 г.
Австралийският долар почти не реагира на новината, докато основният индекс на борсата в Сидни леко се понижи.
Според анализатори, след като бумът в добивния сектор губи инерция, други сектори на икономиката ще трябва да поемат ролята на двигатели на растежа.
„Нуждата от намиране на заместващи инвестиции на тези в добивния бранш стана доста остра“, коментира Брайън Редикън от Macquarie Bank. Той смята, че ще са необходими още мерки от страна на централната банка.
„През 2013 г. ще има още агресивни понижения на лихвите, макар че в изявлението на банката няма нищо, което да подсказва такъв курс не действие", коментира той.
Търсенето на австралийските суровини подкрепя икономиката на страната, докато Европа и САЩ се забавиха. То обаче е главно от Китай и започва да губи инерция, след като глобланото забавяне обхваща и Азия. В резултат на това цените на австралийските суровини спаднаха, а стойността на износа се понижи.
Силният австралийски долар също причинява проблеми, като засяга туризма и промишлеността.
Управителят на централната банка Глен Стивънс заяви, че местният долар остава „по-скъп, отколкото се е очаквало“, имайки предвид по-ниските експортни цени и влошената перспектива пред световната икономика.
Австралийският долар понастоящем струва повече от щатския (около 1,04), като силната местна валута в крайна сметка се отразява на безработицата, която е на 2,5-годишен връх.
преди 12 години Борбата за девалвация на валутите продължава с все повече участници :) Поредно доказателство, че природните закони са по-силни от учебниците по икономика. Юанът и рупиата са се вкопали и няма сила който да промени в скоро време притеглянето, което оказват на останалите валути. Това го предвидих преди години, но не се чувствам горд. Би било цинично. отговор Сигнализирай за неуместен коментар