Уорън Бъфет, който през 2011 г. направи популярен дебата за данъчна реформа в САЩ с призива си към богатите американци да плащат повече, сега призовава за минимални данъчни ставки за милионерите, съобщи Ройтерс, като се позова на статия на легендарния инвеститор за вестник New York Times.
Бъфет предлага американският Конгрес да действа незабавно за въвеждането на минимални данъци от 30% върху доходите между 1 млн. и 10 млн. долара и за ставка от 35% за доходите над тази граница.
„Едно ясно и просто правило като това ще блокира усилията на лобисти, адвокати и жадни за слава законодатели да запазят ниските ставки за свръхбогаташите, които са доста под тези на хора, чиито доходи са една малка частица от нашите“, пише той.
„Само минимален данък върху много високите доходи ще предпази установената данъчна ставка от лишаване от съдържание от богаташите", добавя инвеститорът.
Новият му повик е в съзвучие с направения от него в същия вестник през август 2011 г., в който той заклейми „глезенето“ на свръхбогатите.
Тогава инвеститорът използва себе си и своята секретарка като пример, посочвайки, че нейната данъчна ставка е много по-висока от неговата, макар че нейният доход е едва малка частица от спечеленото от него. След тази статия „секретарката на Уорън Бъфет“ се превърна в обект на политически коментари, а самата Деби Босанек бе поканена от президента Барак обама да присъства при тазгодишното му обръщение „За състоянието на съюза“.
Статията провокира и Обама да потърси реализиране на назованото от него „Правило Бъфет“, въвеждащо данък от 30% върху доходите на милионерите.
Противопоставящите се на подобен ход твърдят, че той ще задуши разходите на богатите, създаващи работни места, но в днешната си статия Бъфет осмива подобна забележка.
„Свръхбогатите, включително и аз, винаги ще преследват инвестиционни възможности“, категоричен е той. „Така че нека забравим как богатите и свръхбогатите започват стачка и натъпкват огромните си авоари под матраците, ако ставките по капиталовите печалби и доходите нараснат“, посочва инвеститорът.
Бъфет, който в класацията на американското списание Forbes заема трето място сред богаташите в света, е главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Inc – конгломерат с дейности от производство на сладолед до застраховане и с над 250 000 служители по целия свят.
В днешната статия той изтъква, че някои хора подобно на него може да спрат да инвестират, докато чакат Конгреса да започне да действа.
„Междувременно, може да се натъкнете на някого с блестяща инвестиционна идея, който няма да иска да я осъществи заради дължимите данъци“, признава инвеститорът, но продължава: „Можете да ми го изпратите. Аз ще реша проблема му.“
преди 11 години Това са ала балализми ,на богатите капиталите са им защитени с корпорации и не си гласуват големи заплати ,техните харчове минават за разходи ,респективно по-малко данъци....Този данък ще удари висшите чиновници и свободните професии с големи хонорари ,ама и те ще се усетят,,По-добър вариянт е да си намалят военните разходи и да се притисне Китай да си освободи валутата .Мисля ,че това са 2те големи злини ,които таковат мамата не само на САЩ ,а и на целия капиталистически строй и свободен пазар отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не поставям под съмнение добрите му намерения. Бъфет раздава стотици милиони за благотворителни каузи ежегодно. Поклон наистина.Но неслучайно инвестира в компании, които изкупуват обратно акции, а Berkshire инвестира безкрайно в изкупувания на компании, вместо да раздава дивидент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Няма по- велик от този мъж. Отново е показал съобразителността и човечността си. Пример за това, че парите не винаги развалят.ПОКЛОН! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Искат да се уредят само с 30% данък понеже идеята е за 90% отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Когато имаш доход от десетки милони долари, няма да се измени стандарта ти на живот, независимо дали ще плащаш 15 или 30 % данък....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Напълно подкрепям Бъфет. Редно е най-богатите да поемат най-голям дял от процеса по възстановяване на американската икономика. Иначе рядко такива бизнесмени, сами да те молят да им наложиш по-високи данъци... отговор Сигнализирай за неуместен коментар