IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фелдстейн: Рецесия в САЩ може да има дори да се избегне фискалната пропаст

Ниският икономически ръст може да се окаже твърде малък буфер, за да устои на фискално затягане, смята икономистът

11:41 | 21.11.12 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Мартин Фелдстейн, професор по икономика от Харвардския университет. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Мартин Фелдстейн, професор по икономика от Харвардския университет. Снимка: Ройтерс

Щатската икономика може да изпадне в рецесия догодина, дори ако Конгресът и президентът Барак Обама постигнат споразумение и избегнат така наречената „фискална пропаст“, предупреждава Мартин Фелдстейн, професор по икономика от Харвардския университет, цитиран от Bloomberg.

„Намираме се смущаващо близо до ръба на нова рецесия, дори ако не паднем във фискалната пропаст“, казва Фелдстейн.

Краят на данъчните облекчения би коствал на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната около един процентен пункт през 2013 г., докато повишаването на данъците и понижаването на разходите може да доведе до свиване с още над 2 процентни пункта, посочва икономистът.

Фелдстейн е по-малко оптимистичен от председателя на Федералния резерв (Фед) Бен Бернанке, който коментира, че споразумение за избягване на фискалната пропаст „може да означава една много добра нова година“.

Икономиката на страната може да попадне във фискална пропаст, ако Конгресът и администрацията в Белия дом не постигнат споразумение за възлизащите на 607 млрд. долара бюджетни съкращения и данъчни повишения, които в противен случай ще бъдат задействани автоматично в началото на следващата година.

На 22 август Бюджетната комисия към Конгреса предупреди, че фискално затягане с подобни мащаби може да предизвика рецесия.

Като се има предвид, че икономическият ръст е под 2% това може да се окаже твърде малък буфер, за да устои на подобно фискално затягане, изтъква Фелдстейн.

От своя страна Бен Бернанке подчертава, че въпреки че „съществуват много възможни изходи от фискалните преговори, някои вероятни сценарии ще доведат до сравнително ограничаваща растежа политика като цяло“. Това от което той наистина се опасява обаче е липсата на каквото и да е споразумение и сгромолясването в фискалната пропаст.

Фелдстейн призовава Конгреса да не увеличава данъците, както и да се опита да повиши приходите чрез реформа, която ще премахне данъчните облекчения и кредити при ипотеки и инвестиции във възобновяеми енергийни източници.

През третото тримесечие щатската икономика нарасна с 2% на годишна база, въпреки че анализатори на Goldman Sachs Group Inc. и Barclays Plc очакват, че тези данни ще бъдат ревизирани до близо 3% заради акумулираната продукция и съживяването на международната търговия. През второто тримесечие икономиката нарасна с едва 1,3%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:11 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
lyusien
преди 11 години
До 2 НобелВиж пич аз рядко обръщам внимание и отговарям на *** но ти ме ядоса От тези 16 трилиона половината ги дължат на себе си Най големия държател на държавни облигации е Ф Е Д Когато една икономика от 15 трилиона има ръст от близо 3 % това се казва подем Всичките им икономически данни от началото на второто полугодие са положителни произвеждат все по-вече нефт и са световен лидер в производството на газТова са факти Какво искаш по-вече за да кажете че американската икономика е най добре представящята а се икономика в света в момента Става въпрос за икономически зони Разбирам че по-вечето хора са Тома неверници но това са фактите Всичко друго е ала бала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
И всичко е такива цветя и рози, че направо се чудя защо им е било да взимат пари назаем. Нали на времето бяха най-големия кредитор в света. А сега, разбираш ли, дължат някакви си скромни 16 трилиона, ама не им пука. За какво ли са им трябвали тези пари? Нямам отговор.И моля те, ако можеш по-рядко използвайю думичката "ще", че ми напомняш за Тодор Живков. Той докато беше на мласт всичко беше "ще".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
lyusien
преди 11 години
Направо се хващам за главата когато хора като този човек говорят абсолютни глупости Данните за американската икономика от месец на месец стават по добри от продажбите на дребно до индустриалното производство износа и строителството стават все по добри инфлацията е ниска ръста на Б В П ще стигне 3 % а тези хора говарят за рецесия И какво учат студентите във Харвард Сега не се учудвам че все по-вече чужденци заемат ръководни постове във американските компании До 4 години С А Щ ще бъдат енергиино независими до 8 години ще започнат да изнасят енергия а да 10 години ще намалят енергииното си потребление със 30 % Транспорта им да 10 години ще бъде основно на газ и ж п Нямате се идея какви иновации имат във лабораториите и изследователските им центрове във Калифорния Чикаго Хюстън и ню джърси Китай - глупости Единствения им реален конкурент е ЕВРОПА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още