Едно от по-големите притеснения е т. нар. „фискална пропаст“ - отпадането на данъчни облекчения и свиване на федералните разходи с над 600 млрд. долара от началото на 2013 г., ако Конгресът не се споразумее за избягването им.
Маки предвижда фискално затягане в рамките на 200 млрд. долара, като при това развитие „стабилният импулс“, с който икономиката е навлязла в четвъртото тримесечие, ще осигури на САЩ достатъчен буфер за устойчив ръст. „Това няма да ни остави неуязвими“, посочи той. „Но е по-добрият вариант, отколкото ако икономиката вече се бе забавила рязко, а след това ѝ бъде нанесен удар от събития от този тип“, добавя мениджърът.
Неговата прогноза за ръста е за 2,9% през третото тримесечие и 2,5% през четвъртото, последван от 1,5% през първите 3 месеца на 2013 г. и ускоряване до 2% през периода април-юни.
За пазара на акции предстоят може би по-добри времена, тъй като икономиката показва „подем, разширяване, включване на още цилиндри“, твърди на свой ред Джеймс Поулсън, главен инвестиционен стратег в Wells Capital Management в Минеаполис. Според него акциите на американските производители и добивните компании е най-вероятно да бъдат облагодетелствани от ускоряването на ръста.
Последиците от Санди също ще дадат и благоприятен принос, като се очаква възстановителните работи да добавят до 0,75 процентни пункта към БВП през първото тримесечие на 2013 г., преценява Хациъс.
Найджъл Голт, главен икономист за САЩ в IHS Global Insight в Лексингтън, щата Масачузетс, е сред анализаторите, които засега остават предпазливи. Една корекция в посока на повишение на БВП за периода юли-септември ще запази „модела от последните няколко години с няколко изключително слаби тримесечия и други, много по-добри“, констатира Голт.
„Настоящото четвърто тримесечие изглежда слабо“, макар че „са налице условия за ускоряване на ръста“ в дългосрочен план.
Джеймс Булард, президент на подразделението на Фед в Сейнт Луис, е по-оптимистично настроен. Булард прогнозира, че икономиката ще се разшири с 3,5% догодина от близо 2% през 2012 г., а безработицата ще падне до 7,2% към края на 2013 г.
„Специално за жилищния сектор годината е по-добра“, а дълговата криза в еврозоната „е в застой през последните няколко месеца“, каза той на 8 ноември. „Насрещните ветрове, срещу които сме изправени, отслабват с течение на времето“, добави Булард.