Дори компромис в американския Kонгрес за предотвратяване на „фискалната пропаст“ няма да подобри кредитната перспектива пред щатската икономика, казва Шон Игън, управляващ директор в агенцията Egan-Jones, която понижи рейтинга на САЩ на два пъти през тази година.
“Ключовото съотношение за кредитния рейтинг е дълг/БВП, което в САЩ нарасна драматично от 75% преди 4 години до близо 105% понастоящем“, посочва Игън пред CNBC.
“Проблемът на Щатите е, че дългът нарасна, докато брутният вътрешен продукт – не, въпреки че доларът е основната резервна валута в света“, добавя той.
На въпроса кой от президентските кандидати в САЩ е в състояние да се справи по-успешно с икономическите предизвикателства пред страната, Шон Игън отговаря, че и Обама, и Ромни ще се изправят пред едни и същи препятствия.
„Независимо кой ще спечели днешните избори, ще трябва да се справи с доста голям дефицит и предстоящото пенсиониране на много бейби бумъри, които бяха ключови за икономиката“, посочва той.
„Фискалната пропаст“ е термин, описващ сценарий при който изтичащите в края на годината данъчни облекчения от времето на Джордж Буш-младши съвпадат със съкращения на бюджетни разходи, ако Конгресът и Белият дом не успеят да постигнат споразумение относно целите за намаляване на дефицита.
Опасенията за "фискалната пропаст" отложиха инвестициите и наемането на служители от компаниите, и ако "пропастта" не бъде избегната, може да тласнат икономиката в рецесия, предупреждават анализатори.
През април Egan-Jones понижи рейтинга на САЩ от АА+ на АА, аргументирайки се с липсата на напредък в съкращаването на правителствения дълг, а през септември – и до АА-, заради опасенията, че вливането на ликвидност от Федералния резерв ще засегне кредитоспособността на икономиката.
Рейтингът за Щатите на независимата агенция е по-нисък от този, който присъждат на страната водещите агенции - Moody's (Ааа), Fitch (AAA) и Standard & Poor's (AA+).