Утре Федералният резерв (Фед) вероятно ще обяви трети кръг вливане на ликвидност, прогнозират две трети от икономистите, участвали в проучване на Bloomberg.
Те също така очакват централната банка да запази близките до нула лихвени проценти и през 2015 г.
Председателят на Фед Бен Бернанке и неговите колеги от Федералната комисия за отворения пазар (FOMC) вероятно още веднъж ще прибегнат към неконвенционални монетарни практики, за да подкрепят анемичния икономически растеж от под 2% през второто тримесечие на годината и да понижат безработицата, която остава над 8% вече 43 месеца, прогнозират още анализаторите.
„Фед определено иска да направи повече“, казва Ник Сарган, бивш икономист на централната банка в Сан Франциско. „Състоянието на икономиката е несигурно, а банкерите на Фед повтарят от доста време, че безработица на толкова високи нива е неморална“.
Двата досегашни кръга вливане на ликвидност на стойност 2,3 трлн. долара не успяха да вдъхнат живот на пазара на труда – факт, който миналия месец Бернанке определи като „изключително сериозен проблем“.
Това означава, че централните банкери вероятно ще обявят отворена програма за изкупуване на облигации, която ще бъде обвързана по-скоро с устойчивото възстановяване на икономиката, отколкото с определена сума и крайна дата за приключване на операцията, очакват 32-ма от 73-мата икономисти, участвали в приучването.
Двадесет и двама анализатори очакват програмата да е фиксирана във времето и да е за определена сума.
Почти всички икономисти прогнозират, че новата програма за вливане на ликвидност ще включва изкупуване както на щатски ДЦК, така и на ипотечни облигации.
Централната банка ще купи ДЦК за 300 млрд. долара и ипотечен дълг за 400 млрд. долара, прогнозират анализаторите, заложили, че програмата ще е фиксирана.
Икономистите, които очакват програмата да е отворена, прогнозират, че всеки месец ще бъдат купувани ДЦК за 30 млрд. долара и ипотечни облигации за 35 млрд. долара. По този начин след година Фед ще е разширил баланса си с около 780 млрд. долара.
преди 12 години Другарю Костов, скъпите горива убиват рушветчийския, неоптимизиран, разчитащ предимно на държавни и народни субсидии и неготов за новите реалности бизнес. Енергията и не само горивата ще стават все по-скъпи. Колкото по-рано го разберете, толкова по-готов ще сте за бъдещето. Добрият бизнес бъдете сигурен ще оцелее. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години САЩ сами са си виновни за цената на нефта. Кадафи продаваше петрол, но те решиха да го сменят и петрола поскъпна. Иран продаваше петрол, но САЩ наложиха санкции. Хубаво е казано "каквото си направиш сам, друг не може да ти го направи". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Докато не намалят цената на нефта - нищо не могат да направят. Икономиката беше започнала да се вазстановява, но стана конфликта в Либия, цената на петрола скочи и всичко умря. Сега Либия вазстанови добивите, другите добиват повече, но цената на горивата си стои висока. Скъпите горива убиват бизнеса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не мисля че нова ликвидност ще реши проблема с безработицата. По - добре е САЩ да си приберат производствата от Азия и други части на света. А и трябва да се преразгледа какво трябва да е нормалното число (8%, 7% или др.) на безработицата, като се вземе предвид, че се използва все повече автоматизация в производствата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години 46000$ x 60 x 60 x 24 x 30Толкова е увеличаването на щатския дълг на месец. Смятайте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар