Като по поръчка – тъкмо за началото на изборния конгрес на демократите на президента Барак Обама дългът на САЩ мина границата от 16 трлн. долара, пише Ройтерс.
Републиканците използваха новия рекорден дълг във вторник, за да напомнят на Обама за обещанието му от предизборната кампания преди четири години за намаляване наполовина на държавния дълг до 2012 г. Вместо да изпълни това обещание, президентът позволи разточително харчене, по думите на републиканеца и председател на Камарата на представителите в Конгреса Джон Бейнър.
Държавния дълг на САЩ мина границата от 16 трлн. долара (12,7 трлн. евро) в петък, но Министерството на финансите публикува новите данни едва след дългия уикенд във вторник.
Дългът на САЩ надхвърли размера на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната още през май т.г. В момента американският БВП е в размер на 15,720 трлн. долара, допълва ИТАР-ТАС.
Вашингтон имаше нужда от 286 дни, за да увеличи размера на дълга с още един трилион долара спрямо предишния исторически рекорд от 15 трлн. долара, постигнат на 16-и ноември 2011 г. Сметката показва, че федералното правителство е продължило да трупа държавен дълг със скорост от 3,5 млрд. долара на ден.
Когато Обама встъпи в длъжност през 2009 г., държавният дълг на САЩ възлизаше на 10,6 трлн. долара. Текущите разходи за военните операции в Ирак и Афганистан и борбата срещу последиците от икономическата и финансова криза струваха обаче доста скъпо на неговото правителство. Освен това Обама даде старт на струваща около 800 млрд. долара стимулираща програма за подкрепа на икономиката.
Републиканците обвиняват президента, че с безотговорна фискална политика е насърчил натрупването на национален дълг и в същото време е попречил на икономическото възстановяване с твърде силното влияние на държавата. Те планират да намалят дълга с радикални мерки, но категорично отказват да приемат по-високи данъци.
Според експерти ако се запази сегашната бюджетна динамика, държавният дълг на САЩ ще достигне 17 трлн. долара през юни 2013 г., а със същия темп на харчене следващият праг от 18 трлн. долара ще бъде преминат през март 2014 г. Изчисленията показват също, че американският дълг може да се закръгли на 20 трлн. долара в средата на октомври 2015 г.
Вижте кои са най-големите вложители в американски дълг
преди 12 години Тъкмо се канех да те питам кой мислиш, че ще им отпусне на Американците кредит в евро след края на долара, но се сетих, че не е чак съвсем невъзможно. За Юана, виж, не съм толкова сигурен, освен ако и там не са си купили нова, модерна, високопроизводителна печатница. Изразът толкова пари, колкото аз мога да похарча вие не можете да напечатате не беше ли измислен в Америка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Войните са най-големия източник на държавен дълг в САЩ, въпреки че са източник на корпоративни печалби. Докато не променят политическата система, работеща чрез лобизъм, в щатите ще продължи източването на държавата и забогатяването на корпорациите. Това ще е краят не просто на долара, а на целия демократичен политически модел. Явно има сили, които това целят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Бе колко са 16 трилиона за ФЕД още до края на годината може да отпуснат безлимитен кредит на правителството да задлъжнява колкото си поиска, а Обама ще обещае да го намали пак наполовина втория мандат, а той всъщност ще се удвои и това ще е краят на долара. След това ще се наложи на Американците да вземат заеми в Евро или Юани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар