Речта на Пол Райън на националното събрание на Републиканците накара делегатите да го аплодират на крака, а екипът на Барак Обама - да го обвини, че е направил седем изявления, които са били неверни или изкривени, предаде Bloomberg.
В края на август кандидатът за вицепрезидент на републиканците и конгресмен от Уисконсин атакува политиките на Обама в областта на икономиката, здравеопазването, бюджетния дефицит и държавния дълг.
Той обвини президента, че е ограбил програмата за медицинска помощ Medicare, като е изтеглил 716 млрд. долара от нея. В същото време си премълча, че е планирал да премахне същата сума и не си призна, че е направил предложение да промени инициативата, като я превърне в програма с ваучери, при която възрастните хора да получават ограничен размер средства за покупка на частно здравно осигуряване.
Републиканците обвиняват Обама и в пренебрегване на "спешно" предложение за съкращаване на бюджетния дефицит от страна на двупартийна комисия, без да споменат, че Райън бе начело на опозицията срещу плана в комисията, като по този начин на практика блокира приемането му.
Райън хвали Мит Ромни, че не е повишил данъците като губернатор на Масачузец, въпреки че според независими анализатори, той реално го е сторил.
Кандидатът за вицепрезидент критикува програмата за финансови стимули, твърдейки, че тя е изолирала "работещи мъже и жени", въпреки милиардите долари под формата на данъчни кредити от тях. Той обвинява Обама за понижението на кредитния рейтинг на САЩ, което реално бе по вина и на двете политически парти, и намеква, че Обама е виновен и за затварянето на автомобилен завод в Уисконсин, което се случи по времето на президента Джордж Буш.
Най-спорното обвинение от страна на Райън е за завода на General Motors Co. в родния град на кандидат-вицепрезидента Джейнсвил, Уисконсин. Според Райън Обама е обещал да не закрива завода, но не е спазил обещанието си и в момента съоръжението е "заключено и празно и до днес".
Докато GM се бореше на ръба на финансовата криза, през юни 2008 г. фирмата обяви, че ще спре производството на някои автомобили в завода до края на 2009 г. До декември същата година бяха освободени над 2000 души, след като GM прекрати производството на джипове.
Обама пое президентския пост едва на следващия месец.