IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Wall Street вече е почти напълно убеден, че Фед и ЕЦБ ще предприемат действия

Най-голямата заплаха за американската икономика е „фискалната пропаст“, която измества кризата в Европа, сочи проучване

08:37 | 01.08.12 г. 10
Автор - снимка
Редактор
Wall Street вече е почти напълно убеден, че Фед и ЕЦБ ще предприемат действия

„Фед сега се изправя пред възможността да се опита да компенсира политическите грешки не само в еврозоната, но и грешките в собствения си заден двор на Капитолийския хълм“, пише Лин Рийзър от университета Point Loma Nazarene.

Най-голямата заплаха за американската икономика е „фискалната пропаст“, избрана от 41% от отговорилите, отнемайки първото място от финансовата криза в Европа, посочена от около една трета. Според 78% фискалната пропаст вече се отразява негативно на бизнеса и икономиката в страната.

„Шансовете да достигнем до пропастта, без да бъдат предприети действия, нарастват“, заяви Дейвид Резлър от Nomura Securities.

Инвестиционният стратег Денис Гартмън добавя, че това е и най-големият тест за американската икономика. „Ще направим нещо наистина глупаво: ще увеличим данъците и ще орежем агресивно разходите, нанасяйки неизмерими щети на икономиката“, категоричен е той.

Възможността американската икономика да навлезе в рецесия през следващите 12 месеца вече се преценява като реална от 26% от запитаните при 21% в юнското проучване и е най-високият резултат от септември 2011 г.

За пръв път пазарните участници предвиждат среден ръст за 2012 г. под 2% на годишна база и ръст на БВП от едва 2,26% догодина при прогнозирани 2,55% през април. Вследствие на това те очакват борсовите индекси да приключат годината с малки промени спрямо настоящия момент, но да регистрират ръст от 5% през следващите 12 месеца.

Очакванията за доходността по 10-годишните американски държавни облигации са за ръст до 1,7% до края на годината и до около 2% през юни 2013 г. Прогнозите обаче са вливането на ликвидност да подпомогне и доходността, и акциите.

Запитани за ефектите от евентуална програма за вливане на ликвидност в обем от 500 млрд. долара, 90% отговарят, че това би довело до по-високи цени на акциите. Най-голяма част от тях – 28%, твърдят, че акциите ще поскъпнат с между 5 и 6%.

17% вярват, че евентуално вливане на ликвидност ще понижи лихвите по ипотеките, а около една трета очакват ефект от над 10 базисни пункта.

42% обаче заявяват, че това ще понижи доходността по 10-годишните американски държавни облигации, а 23% прогнозират тя да остане без промяна. Сред предвиждащите спад най-масовият избор е за понижаване на доходността с между 6 и 10 базисни пункта. Една трета смятат, че вливане на ликвидност ще повиши доходността.

82% от участниците в проучването вече вярват, че еврозоната ще бъде напусната от най-малко една държава през следващите 5 години, независимо дали ще бъде изхвърлена или ще се откаже сама, като това е най-високият процент, откакто CNBC задава въпроса.

Възможността за фалит от страна на Испания също достига рекордно високите за проучването 38%, а 80% продължават да очакват втори фалит за Гърция.

Същевременно обаче опасенията за Португалия и Ирландия намаляват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
"по-страшното е за финансовите измамници тяхното време изтича, те да му мислят. " дано:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Спокойно за морето от хартийки, много подценяваш силата на ЕС и ЕЗ изключително много, ЕЗ за разлика от САЩ има търговски излишък въпреки (да не говоря за финансовата сметка в момента когато връщат огромни капитали от чужбина) проблемите на Еврото не са от слабата икономика на ЕЗ като цяло, а от вътрешни различния където някой иска да граби другия в момента нещата се слагат в ред от там идва и безработицата понеже се закриват безброй фалшиви работни места. Ако се наложи дори ще изрежат тумора Гърция за назидание на Италия и Испания и до 2 години всичко ще си дойде на мястото, няма абсолютно нищо опасно. Просто как винаги в историята когато една икономиката търпи резки корекции има криза, но нищо чат толкова страшно, по-страшното е за финансовите измамници тяхното време изтича, те да му мислят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Колко да е грешно? Въпреки, че се обезценява еврото безработицата расте. По мое наблюдение Германия се дистанцира все повече от останалите държави от ЕЗ - не официално, но по икономически данни. Германия може и да е сила, ама изглежда като стабилна скала в бурно море. А идват вълни... от напечатани хартийки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Доста си наприказвал, без да личи точно какво искаш да кажеш? Нещата дето си ги написал нямат нищо общо със статията нито с това дето съм написал? Първо не виждам да са спрели ефтинджосите от Китай и между другото ако спрат (заплатите в Китай се вдигнат още) ще е проблем, а не нещо хубаво. В Турция как да произвеждат ефтинджоси то ходил ли си някога там, стандарта им е доста над нашия което значи, че няма как да прозвеждат ефтинджоси въпреки, че рядко стоките им са с по-добро качество от китайските.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 11 години
И тука има два аспекта. dean.jordanov коментира факта, че Европа си стана един СИВ. Германия/пък и немско говорящите по принцип/ като един "хардлайнер", е изнесла най-малко производство в Китай.Много са чувствителни, когато китайците им крадат ноу-хау и им бият имиджа за качество. Та страните в ЕС си произвеждат основно за тях. Качествените, но скъпи стоки на външен пазар/САЩ, Азия, Африка/, не могат да стъпят. Насърчаването на потребление чрез ниско качествени и йеФтини стоки, трябва да спре, както спря даването на йеФтини пари. Та дори и Турция спря да прави еФтинджоси. Второ, другия аспект за Китайската инвазия/банков сектор, изнесени в ЕС производства,инвестиции в имоти/, съюзяването на Китай, Япония, Корея на фискарен принцип, огромните парични и златни запаси - това може да е изненада. А САЩ и Русия от друга страна, почнаха да подрънкват и с оръжие. Защо ли и двете привидно позамразиха и космическите програми...Вече "икономическата наука" няма място в решаването на тези проблеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
Боян
преди 11 години
Тука си се изказал доста грешно, даже ужасно грешно, за разлика от Америка в Европа се произвежда почти всичко, погледни само колко изнася Китай и колко Германия и не се излагай толкова. Ако еврото се обезцени още малко не само че ще спре изтичането на работни места от Европа, а дори ще започне и обратния процес. Вече при САЩ и долара е съвсем различно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Аз не знам точно за какъв износ се бори еврозоната, и за къде? То какво сериозно се произвежда в ЕЗ, че да се изнася евтино (при отслабено евро). Може би мерцедеси за Африка? Или Ферари за южна Америка? Един специалист каза, че проблема не може да се реши с фискални мерки. Аз мисля да му вярвам. Но това си е само негово и мое мнение, защото смятам, че формули от учебника не вършат работа вече. Евтино евро = повишен износ? За Германия може би? Да? От другата страна Япония обеценява бясно иената точно за да контрира долара и еврото. Всички масово печатат за да се разплатят и да са евтини. Единствения учебник, който трябва да прочетем е по история, в частта какво е ставало преди великата депресия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
lyusien
преди 11 години
Вижте вероятно ще станем свидетели на координирани деиствия на двете централни банки Двете икономики създават близо 40 % от световния Б В П свързани и зависят една от друга и проблеми в едната създават проблеми в другата а от там и на световната икономика Какви могат да бъдат деиствията Масирано изкупуване на долари за да може да бъде отслабено еврото и стимулиран износа на Е С Намаление на лихвения % на Еврозоната Изкупуване на държавни дългове на с8трани от Еврозоната за да бъдат облекчени плащанията на лихви и тези страни да се предвижат към РАЗТЕЖ Нисколихвено кредитиране на банките Издаване на Еврооблигации - дори без съгласието на Германия Ако еврото се срути -наи големия губещ ще бъде |Германия Поверваите ми Какво ще стане -ще разберем днес и утре Чаооо Желая им успех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
stoiloff
преди 11 години
Wall Street да се забрани и вероятноста от кризи ще намалее със 80%!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 11 години
"Вече почти напълно убедени" тая комбинация така конструирана звучи като "отчаяно се надяват". Да не стане само после "Синдрома на изненадания удавник"....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още