Американският дълг може да достигне двойно равнище на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2037 година, ако федералното правителство запази сегашната фискална политика.
Това сочи публикуван днес доклад на Бюджетната служба към Конгреса на САЩ (Congressional Budget Office), цитиран от CNBC.
Според доклада на службата, която е партийно независима, дългът - в момента 73 процента от БВП - трябва да достигне 109% до 2026 година и да доближи 200% през 2037 г.
Според доклада обаче, ако намаляването на данъците, въведено при управлението на Джордж У. Буш, бъде прекратено, както е планирано, на 31-и декември, заедно с някои други данъчни политики и политика на разходите, публичният дълг на САЩ ще се свие значително, до 53% от брутния вътрешен продукт през 2037 г. от 73% тази година.
За сравнение Гърция, която страда от дългова криза и е заплашена от напускане на еврозоната, през тази година ще има дългове в размер на 160% от БВП.
Демократите на президента Обама твърдят, че запазването на намалените данъци, каквото е настояването на републиканците, е фискално безотговорно, защото са необходими нови приходи чрез възстановяване на по-високи данъци за богатите.
Републиканците пък, водени от кандидата за президент Мит Ромни, твърдят, че данъчните ставки може да бъдат намалени, ако Конгресът направи значителни съкращения на някои програми като тези за здравеопазване на възрастни и бедни - Medicare и Medicaid.
Според доклада на комисията, както и през последните години, най-големият източник на растеж на федералните разходи ще бъдат именно тези програми за здравни грижи. До 2037 г., ако няма промени в здравеопазването, федералните разходи за здравеопазване ще се удвоят до около 10% от брутния вътрешен продукт в сравнение с около 5% през 2010 г.
преди 12 години Абсолютно лъжлива статия, елементарна сметка само да уточня в заглавието пише да се УДВОИ, та сега е 15 трильона на гонина са с по 1 трильон на минус значи след 15 години ще са с 30 трильона дълг и това е много много оптимистична прогноза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години По-лошо от държавния монопол е частния монопол! В случая банков - върху зелената форматирана вестникарска хартия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сегашният дълг на САЩ е последица от непригодно за долар американско държавно финансово управление.Пример: Ако САЩ бе с годно за долар финансово управление САЩ ще е без държавен дълг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар