JPMorgan Chase, която все още не може да се съвземе от обявените преди седмици 2 млрд. долара загуби, е имала значително по-агресивен подход при инвестирането на фондовете си от своите конкуренти, съобщава Financial Times, позовавайки се на доклад на регулаторните органи в САЩ.
Конкурентни банки се дистанцират от JPMorgan, която инвестира по-малко в щатски ДЦК, отколкото която и да е друга американска банка.
Изпълнителният директор на Bank of America Брайън Монихан и шефът на отдела за управление на рисковете на Wells Fargo Майкъл Лоухлин заявиха по-рано тази седмица, че техните банки не използват макро стратегии за хеджиране подобни на на тази, за която се предполага, че е причинила загубите в JPMorgan.
Други банкери поставят под въпрос подхода на JPMorgan към депозитите на клиентите.
„Изглежда, че JPMorgan е инвестирала излишната си ликвидност, за да генерира печалби“, казва банкер от конкурентна институция. „Това не е нещо, което правим и за нас е учудващо“.
Големите банки често инвестират част от депозитите на клиентите си, които не могат да отпуснат като кредити, за да подкрепят приходите си. По-голямата част от тази „излишна“ ликвидност обаче се влага в депозити в централните банки или се инвестира в гарантирани от правителството облигации, за да се избегнат загуби.
Barclays и BofA инвестират 95% от излишната си ликвидност по гореописания начин.
JPMorgan не посочва, как точно инвестират ликвидните си резерви, възлизащи на 432 млрд. долара в края на първото тримесечие. Данни за компанията, събрани от разследващите органи обаче показват, че този процент е доста по-нисък.