Централната банка трябва да се фокусира върху поддържането на финансовата стабилност, за да предотврати повторение на кризата, която предизвика най-тежката рецесия в САЩ от 30-те години на ХХ в..
Това каза председателят на Федералния резерв Бен Бернанке по време на конференция за финансовата криза в Ню Йорк, организирана от Russell Sage Foundation и Century Foundation, предаде Bloomberg.
Бернанке обаче не коментира какви очаква да бъдат перспективите пред американската икономика и монетарната политика на Фед.
“Събитията от последните няколко години насилствено ни напомниха за щетите, които причиняват финансовите кризи”, каза той.
“Насърчаването на финансовата стабилност трябва да бъде на равна нога с управлението на паричната политика като най-важен приоритет и за Федералния резерв, и за другите централни банки”, посочи председателят на Фед.
Той допълни, че “все още е твърде рано да обявяваме победа” над кризата.
“За да се избегне или поне смекчи бъдещата паника, трябва да се преодолеят всички уязвимости от последната криза”, допълни Бен Бернанке. “Този процес е в пълен ход както на национално, така и на международно ниво”, каза още той.
По думите му уязвимостите са високата задлъжнялост, нестабилното финансиране и пропуските при управлението на риска, а високорисковите ипотеки и жилищният балон са “натиснали спусъка” на кризата.
преди 12 години Каква победа над кризата.Кризата се базира на 3 осн. противоречия по същество (1 от физиката, 1 от математиката и 1 от икономиката) като последното дори не е съществувало в света преди 1992г.По принцип банкнотата е вид промисионна нота издавана от банката и платима на приносителя при поискване. Платима с какво-в миналото с частично покритие от златен резерв, а днес с една мошеническа конструкция наречена Съвременна механика на парите. Покритието на парите днес е дълг (личен труд, бъдеща стойност, която кредитополучателят се задължава да предостави на обществото). Хубаво, обаче този личен труд е собственост на кредитополучателя и като се вземе предвид, че е и бъдеща стойност няма как да е бил собственост на банката към момента на отпускане на кредита. След като покритието не е собственост на банката, банката какво рискува и за какво си начислява лихви.Системата е едни ядат и пият, друг плаща сметката. В BG имаме богат опит с подобна система от времето на Соца и знаем докъде ни дове отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В превод това (май) значи:- Край на балоните (лошо за Аврамчо ;) )- Намаляване на дълговете (което всъщност е начина да се намалят балоните) отговор Сигнализирай за неуместен коментар