Американските акции приключиха с минимални отклонения скромната сесия в четвъртък, след като инвеститорите бяха колебливи на фона на подновените опасения за икономиката на еврозоната и преди утрешните месечни данни за заетостта, предава CNBC.
Индексът на 30-те представителни американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA), отстъпи с 0,1% до ниво от 13 060 пункта. Индексът на големите компании S&P 500 се понижи също с 0,1% до 1 398 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq Composite се покачи с 0,4% до 3 081 пункта.
За седмицата обаче и трите индекса отчитат най-големите си спадове от началото на годината, както следва: Dow Jones (-1,1%), S&P 500 (-0,7%) и Nasdaq (-0,4%). Утре борсите в САЩ не работят заради католическия Велики петък.
Пазарите бяха под натиск цялата седмица, след като протоколът от последното заседание на Фед показаха, че ръководителите на централната банка са понижили вероятността от ново вливане на ликвидност.
”Федералният резерв е максимално гъвкав и не мисля, че ще предприемат нещо, освен ако икономиката не дръпне назад”, коментира Джон Фокс, мениджър във FAM Value Fund. „Икономиката обаче е на правилен път: последните два елемента на възстановяването – заетостта и жилищния сектор, показват признаци на подобрение.” Фокс очаква корпоративните печалби да продължат да растат през годината.
Днес трудовото министерство на страната съобщи, че исканията за обезщетения при безработица са се понижили с още 6 хил. до 357 хил. през миналата седмица, като нивото им остава на 4-годишен минимум, както и че продължават да намаляват трайно безработните в Щатите. Икономисти обаче очакваха исканията да спаднат поне до 355 хил.
Данните излизат преди утрешния важен доклад за пазара на труда в САЩ – за създадените нови работни места през март. Икономисти, запитани от Ройтерс, очакват 203 хил. нови позиции, което би било четвърти пореден месец с увеличение от над 200 хил. работни места.
Възродиха се опасенията на инвеститорите за еврозоната и способността й да се справи с дълговата криза. Поводът – доходността по испанските облигации, която достигна най-високите си нива откакто Европейската централна банка (ЕЦБ) отпусна за първи път тригодишни евтини кредити за банките от валутната общност.
Доходността по 10-годишните облигации на Испания достигна 5,81%, което е най-високо ниво от 12 декември 2011 г. Повиши се доходността и по италианските дългови книжа, заради което отново се разпалиха съмненията, че ефектът от действията на ЕЦБ избледнява.
Английската централна банка днес реши да остави без промяна основната лихва и размера на програмата си за изкупуване на активи.
Акциите на Facebook ще бъдат регистрирани за търговия на борсата Nasdaq, след като компанията осъществи през май дългоочакваното си първично публично предлагане (IPO), разпространиха информацията водещи финансови медии, макар още да няма потвърждение от социалната мрежа.
Американският лек петрол се повиши с 1,6% до 103,11 долара за барел, а петролът тип Брент е на практика без промяна (+0,04%) на ниво от 123,43 долара.
Златото поскъпна с 1,1% до 1 631 долара за трой унция, а среброто с 2% до ниво от 31,66 долара.
Еврото поевтиня с 0,6% до 1,306 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК спадна с 0,05 процентни пункта до 2,18%.