В началото на 2010 г. пък перспективите пред американската икономика изглеждаха дори още по-добри, с още повече създадени нови работни места и по бърз икономически растеж през първото тримесечие.
Затова на всички оптимистични сигнали от началото на тази година трябва да се гледа твърде предпазливо.
„Имам някои опасения за перспективите, особено защото миналата година се опарихме от очакванията си. Все пак няма грешка – статистиката е по-добра и има сценарий за по-ускорен растеж“, коментира главният икономист на TD Bank Financial Group в Торонто Крейг Александър.
Основният източник за притеснение са рисковете, които са все още прекалено много. Някои от тях са проблеми, които датират още от началото на финансовата криза и които ще продължат да тежат още доста време, отбелязва изданието.
На жилищния пазар това са възбраните, които продължават да натискат цените надолу. Въпреки отчетените ръстове, слаб остава и пазарът на труда. Ръстът на новите работни места е най-бавен от Втората Световна война насам, а колкото по-дълго време хората стоят без работа, толкова повече те губят своите умения и има риск от траен ръст на дългосрочната безработица.
Освен това дълговата криза в Европа може да продължи да се влошава, за което в петък предупреди и Международният валутен фонд (МВФ). Освен, че Гърция вече няма право на грешки и пропуски, Португалия и Испания не могат да се справят с поставените им бюджетни цели. Предстои и да се дискутира увеличаването на капацитета на спасителния фонд на еврозоната.
Заплахата за възстановяването основно е политическа и включва евентуален военен удар срещу Иран, който би довел до космически ръст на цените на петрола и горивата.
преди 12 години Няма да има удар по Иран - не това е целта. Целта е да се държи петролът достатъчно скъп чрез слухове и напрежение,за да се реализират големи печалби за петролните концерни,а в същото време да се "изнася" инфлация по света, като се твърди, че такава в САЩ липсва / нагласени данни/. отговор Сигнализирай за неуместен коментар