През 2012 г. парите в хедж фондовете по света могат да нараснат с 12% до рекордните 2,26 трлн. долара поради повишения интерес към инвестиции с по-висока възвращаемост, разкриват данни от проучване на Deutsche Bank, цитирано от Bloomberg.
До края на годината нетните инвестиции и печалбите на хедж фондовете могат да разширят сектора с 250 млрд. долара. През следващите 6 месеца процентът на инвеститорите, които държат между 10% и 30% от активите си в кеш, се очаква да намалее наполовина, с което ще бъдат освободени до 39 млрд. долара за потенциални инвестиции в хедж фондове, се посочва в изследването.
Инвеститорите залагат на добрата възвращаемост и растеж на хедж фондовете, дори след като пазарните разпродажби, следвани от „бързи и пресилени тегления“, попречиха на болшинството хедж фонд мениджъри да генерират устойчиви печалби през миналата година, се посочва в доклада.
В глобален мащаб през 2011 г. хедж фондовете са губили средно по 5% - вторият най-слаб годишен резултат от 1990 г., откогато Hedge Fund Research Inc. води подобна статистика.
„Доброто управление е ключово в условията на ниска доходност“, казва Анита Неймс, финансов директор на Deutsche Bank в Лондон. „Институционалните инвеститори признават потенциала за добра възвращаемост в сектора през 2012 г.“, допълва тя.
През декември Deutsche Bank е провела проучване сред 392 инвеститори, контролиращи хедж фондове с обща капитализация от 1,35 трлн. долара.
В края на 2011 г. хедж фондовете по света са разполагали с 2,01 трлн. долара.
През януари 48% от инвеститорите са държали в кеш над 5% от активите си, в сравнение с едва 30%, година по-рано.
През 2012 г. нетните инвестиции в хедж фондове могат да достигнат 140 млрд. долара.
Участвалите в проучването инвеститори очакват HFRI Fund- Weighted Composite Index, който проследява възвращаемостта в сектора, да нарасне с 6%, изоставайки от S&P 500, където очакваният ръст е 6,4%.
Около 86% от инвеститорите възнамеряват да запазят или да увеличат експозицията си към Азия, без Япония.
През 2011 г. ориентираните към Азия хедж фондове са губили средно по 8,5%, разкриват данни на базираната в Сингапур Eurekahedge Pte.