Администрацията на американския президент Барак Обама предложи намаляване на максималния корпоративен данък от 35% на 28% и премахване масовите облекчения, ползвани от много компании за намаляване на данъците, предадоха световните информационни агенции.
Планът на Обама предвижда край на данъчните облекчения за петролните и газовите компании, както и за борсово търгуваните фондове.
На фона на предстоящите президентски избори и частичните избори за Конгрес през ноември вероятността планът да бъде приет е малка, а компаниите най-вероятно ще се противопоставят на загубата на известни привилегии.
Максималната ставка по корпоративния данък в САЩ е сред най-високите в света, като отстъпва само на тази в Япония.
Финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър посочи, че сегашната корпоративна данъчна система е лоша за бизнеса и за създаването на работни места и отбеляза, че планът на Обама за намаляване на корпоративните данъчни равнища ще направи данъчната система по-конкурентна в световен мащаб, информира AP.
Предложението, представено днес от Гайтнър, предвижда също така премахването на данъчните вратички и субсидиите, които според финансовия министър са "в основата си несправедливи".
Последната мащабна реформа на данъчната система в САщ бе проведена през 1986 г. при президента Роналд Рейгън.
Обама също така ще въведе минимални данъци за печалбите в чужбина на американските компании.