Американските индекси приключиха сесията близо до най-високите си нива за деня, подкрепени от съобщението за силното потребителско доверие, докато опасенията на инвеститорите изглежда намаляха след съгласуването на последния план за преодоляване на дълговата криза в еврозоната, съобщи CNBC.
И трите основни индекса останаха за втора поредна седмица на положителна територия.
Dow Jones нарасна с 1,55% до 12 184,26 пункта, воден от акциите на General Electric, повишили стойността си с 3,25% до 16,84 долара, след като компанията обяви повишаване на дивидента за тримесечието до 17 цента от 15 цента, и тези на Caterpillar, поскъпнали с 3,3% до 95,97 долара.
За сметка на това акциите на DuPont, останали единствените губещи при сините чипове, поевтиняха с 3,2% до 45,0 долара, след като компанията понижи прогнозата си за годишна печалба.
Индексът Standard & Poor`s 500 се повиши с 1,7% до 1 255,19 пункта, като и 10-те му подиндекса приключиха дълбоко в положителната територия начело с банките и компаниите от енергийния сектор.
Nasdaq Composite спечели 1,9% до 2 646,85 пункта.
„На повърхността пазарът изглежда така, като че ли е поел в правилната посока, но ако се взрете една идея по-надълбоко, ще видите , че няма достатъчно пари, все още остава голяма доза несигурност за осъществяването, а е налице и раздробяване на самите основи на Европейския съюз“, заяви Матайъс Кълми, управителен директор на HighTower, имайки предвид реализацията на постигнатото днес споразумение от лидерите на държавите-членки на Европейския съюз по отношение на по-голяма финансова интеграция и по-строг бюджетен контрол за страните от еврозоната. „Така че сметката показва, че нещата ще останат волатилни за продължителен период, а много от въпросите ще останат да висят“, добави той.
Единствено Великобритания отказа да подкрепи предложените мерки, а премиерът на страната Дейвид Камерън дори заяви, че тя никога няма да приеме еврото.
Потребителското доверие в САЩ се е повишило за четвърти пореден месец, достигайки 67,7 пункта, стана ясно от предварителните данни на изследването на Университета на Мичиган. Очакванията на анализаторите бяха за ниво от 65,5%.
От американското министерство на търговията пък съобщиха, че търговският дефицит на страната се е свил през октомври до 43,5 млрд. долара, като това е най-ниското му ниво от 10 месеца и напълно съвпадна с предварителните прогнози.
Търговският дефицит за септември обаче бе коригиран в посока на повишение до 44,2 млрд. долара от предварително обявените 43,1 млрд. долара.
преди 13 години През изминалата седмица американският пазар на акции не постигна кой знае какъв сериозен ръст, но за радост на инвеститорите удържа на негативното настроение и новини от Европа.. През последните две седмици се наблюдава разминаване на корелацията между пазара на акции, евро-долар и индекса на долара. Американските индекси сякаш по-леко приемат лошите новини от Европа, а липсата на каквато и да е новина се приема като добра с оглед наближаването на края на годината и тримесечието.. Хората, управляващи големи фондове, ще гледат да подобрят представянето си на годишна база в оставащите 14 работни дни за борсите. Това подобряване се осъществява с т. нар "напомпване" на отделни позиции, макар и в условията на нисък оборот и активност като цяло. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Печалба печалба и после наведнъж америка пак е надолу. Май само пускат измислени изкачвания, за да заблуждават света отговор Сигнализирай за неуместен коментар