Потребителското доверие в САЩ се е повишило леко в началото на септември, но американците остават скептично настроени за бъдещето, като очакванията им са на най-ниското си ниво от 1980 година, сочи проучване, цитирано от Ройтерс.
Предварителните данни от изследването на Thomson Reuters и Мичиганския университет показват, че цялостният индекс на потребителското доверие се е покачил до 57,8 пункта при прогноза за 56,5. Предния месец стойността му бе 55,7 – най-ниската от ноември 2008.
Показателят за текущата икономическа ситуация се е повишил от 68,7 на 74,5 пункта – над прогнозата от 68 пункта, докато перспективата за следващите 12 месеца се е понижила от 40 на 38 пункта – най-ниската от февруари 2009, когато световната икономика бе обхваната от кредитната криза.
Дългосрочните потребителски очаквания обаче са спаднали от 47,4 на 47 пункта, което е най-ниското им ниво от май 1980 година.
„Като цяло данните показват, че нов спад на потребителските разходи през следващата година е вероятен, точно колкото и ръст”, казва директорът на проучването Ричард Къртин.
„Дори да не намалее, потреблението няма да бъде достатъчно силно, за да позволи силен ръст на заетостта, който е необходим за компенсиране на понижените дългосрочни очаквания”, обяснява той.
Три четвърти от потребителите очакват влошаване на икономическата ситуация в следващата една година, докато в началото на годината само половината предвиждаха това.
Инфлационните очаквания за следващите 12 месеца са се повишили от 3,5% на 3,7%, докато оачкванията за средногодишната инфлация през следващите 5-10 години са се покачили от 2,9% на 3%.
преди 13 години Мисля че, все повече и повече хора осъзнават как срещу - Единственият Живот който живеят няма смисъл да се опитват да го приравнят към едни хартийки с финикийски знаци(мулти възпроизвеждащи се). Целта на Федералнитя Резерв е да имат по добра предвидимост на печалбите и тотален контрол върху битието на поробените люде! Кризата може да се реши с крайни мерки от страна на правителството, като това означава да вкарат Уолстрийт по затворите, но нямя да го направят! САЩ имат най-големият ВЪНШЕН ДЪЛГ, като общ размер в целият свят. USA имат таван на държавния дълг който е 100% от БВП...и САЩ го достигнаха на 2 август...и фактически държавата обявява неплатежоспособност по дълговете си тоест ФАЛИТ. САЩ и доларът са в банкрут, но един добре въоръжен банкрут........въпрос на време.......от 3 до 6 месеца, може би, и после хаоса ще е пълен!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар