IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнесът в САЩ харчи повече за директорски заплати, отколкото за данъци

Изпълнителни директори в САЩ получават повече, отколкото са данъците, платени от компаниите им

14:00 | 31.08.11 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Двадесет и пет от 100-те най-високо платени изпълнителни директори в САЩ през миналата година са спечелили повече, отколкото техните компании са платили като федерални данъци, разкрива изследване на Institute for Policy Studies (IPS), цитирано от CNBC.

От изследването става ясно и че разходите за лобиране и политически кампании на много от компаниите също надхвърлят разходите за данъци.

В момент, когато законодателите са изправени пред трудния избор за това как да понижат щатския дълг, изследването на базираната във Вашингтон IPS хвърля светлина върху една доста чувствителна тема.

След като се запознава с данните, конгресменът демократ Елия Къмингс, член на Комисията за надзор на правителствената реформа, поиска по случая да бъде проведено изслушване.

В писмо до председателя на Комисията републиканецът Дерел Иса Къмингс иска „да се проведе разследване, което да установи до каква степен проблемите с компенсациите на изпълнителните директори, станали причина за икономическата криза, продължават да съществуват и днес“.

Той също така поставя въпроса „защо доходите на изпълнителните директори и корпоративните печалби са нараснали по такъв забележителен начин, докато заплатите на работниците са в стагнация, а безработицата остава неприемливо висока“. Къмингс пита и „до каква степен данъчното законодателство в САЩ насърчава това нарастващо неравенство“.

В своето изследване IPS сравнява заплатите на изпълнителните директори с платените от компаниите данъци в САЩ, изключвайки чуждестранните или регионални данъци и такси, както и отсрочените данъци, които често могат да бъдат доста повече от платените данъци. Аргументът на IPS е, че в крайна сметка отсрочените данъци може и да не бъдат платени.

Среден годишен доход от 16,7 млн. долара

25-тимата изпълнителни директори, чийто заплати надхвърлят платените от техните компании корпоративни данъци, получават средно по 16,7 млн. долара, в сравнение с 10,8 млн. долара за шефовете на компаниите от S&P 500.

Сред корпорациите в челото на класацията на IPS е eBay, чийто изпълнителен директор Джон Донахю през 2010 г. е получил 12,4 млн. долара. За същия период eBay е отчела резултати, според които държавата е трябвало да й възстанови 131 млн. долара.

През същата година изпълнителният директор на Boing Джим Макнерни е получил 13,8 млн. долара, докато компанията е платила данъци за 13 млн. долара. Boing е похарчил и 20,8 млн. долара за лобиране и политически кампании.

Федералното правителство е върнало на General Electric 3,3 млрд. долара, като в същото време компанията е инвестирала 41,8 млн. долара за лобиране и политически кампании. Изпълнителният директор на GE Джеф Имелт е получил 15,2 млн. долара.

Въпреки че компаниите са от различни сектори начините, по които успяват да плащат ниски данъци, са главно два.

Две трети от компаниите плащат ниски данъци, след като прехвърлят операции към свои дъщерни дружества в данъчни убежища като Бермудските острови, Сингапур и Люксембург. Останалите компании използват ускорена амортизация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:05 | 22.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
Патилан
преди 13 години
Проблемът на САЩ идва когато юдеите я превземат с Федералнитя Резерв- 1913 г. USA имат таван на държавния дълг който е 100% от БВП...и САЩ го достигна на 2 август...и фактически държавата обявява неплатежоспособност по дълговете си тоест ФАЛИТ. Шепа борсови спекуланти, акули и т.н. "правят" огромно пари за сметка на реалното производство и доходите на хората. После от къде да има стимул. Основна движеща сила в капитализма е мотивацията да печелиш. Е да ама като най-много се печели от преливане на пусто в празно(банкиране инвестиране) на пари, който са в действителност дори не са напечатани, а виртуални. Фалшива система основана на измами и банкови манипулации по зле от казино е тая система на NYSE, New York Stock Exchange. ВСИЧКО ТАМ Е ЕДНА ГОЛЯМА ЛЪЖА ........САЩ СА НАЙ-ГОЛЕМИЯ ДЛЪЖНИК В ИСТОРИЯТА НА ЦИВИЛИЗАЦИЯТА И ДОКАТО НЕ ФАЛИРАТ НЯМА ДА СЕ ОПРАВИ СВЕТА. С ФАШИСКИ МЕТОДИ НАЛАГАТ ГОСПОДСТВОТО СИ. СКОРО ЩЕ ВИДИМ КРАЯ НА ЕДНА ОТДАВНА ФАЛИРАЛА ИМПЕРИЯ. ЗАПАЛИХА ЦЕЛИЯ СВЯТ ОТ 4-ТЕ КРАЯ С ТЕХНИТЕ ТАЛИБАНСКИ ГЛУПОСТИ. Шепа борсови спекуланти, акули и т.н. "правят "огромни пари за сметка на реалното производство и доходите на хората. После от къде да има стимул. Основна движеща сила в капитализма е мотивацията да печелиш. Е да ама като най-много се печели от преливане на пусто в празно(банкиране инвестиране) на пари, който са в действителност дори не са напечатани, а виртуални.В дъното на всички световни проблеми е САЩ зарадите безграничната алчност на огромните им корпорации мастодонти които убиват световната икономика и хората по света + милитаризма им - избиха сумати и невинни хора по целия свят. Кризата може да се реши с крайни мерки от страна на правителството. Но такива няма да бъдат взети тъй като това означава да вкарат Уолстрийт по затворите. Но както знаете, Те назначават и президента им, и всички други техни управляващи! КРАХА ИМ Е НЕИЗБЕЖЕН И НИЩО НЯМА ДА ГИ СПАСИ. ЗА ЖАЛОСТ ЦЕЛИЯ СВЯТ ТЕГЛИ ЗАРАДИ ТЯХ И КОЛКОТО ПО СКОРО СЕ ОТЪРВЕМ ОТ ДОЛАРА КАТО РЕЗЕРВНА ВАЛУТА - ТОЛКОВО ПО ДОБРЕ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
svetlush
преди 13 години
Проблемът за US бюджета е, че CEOs с тия огромни заплати, които използват за лобистки акции с цел лична изгода, вероятно пречат на много други бизнеси (отделно на страна, че не влизат парички в държавната хазна). Едва ли юнаците инвестират тия авоари на местна почва. Не знам срещу такива пари (25 CEO х $млн.х Years) кой би се наел да променя данъчното законодателството - така или иначе има пари за лобиране и срещу такива действия :D US не е БГ, за да впишат в ЗКПО - за данъчни цели се признава само линейната амортизация. Хората "ускоряват" обръщаемостта на активите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
Danten
преди 13 години
По-добре отколкото от даъците да се харчи повече за заплатите начиновниците...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
tinchev
преди 13 години
И какъв точно е проблема с това? По ненормално щеше да бъде да се харчи повече за данъци отколкото за заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още