IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фалит на САЩ ще доведе до по-скъпо кредитиране на държавите от еврозоната

Финансовите пазари по-лесно ще проумеят предстоящите действия на Европа, отколкото на САЩ, смята експерт

22:11 | 29.07.11 г. 4
<p>
	Снимка: sxc.hu</p>

Снимка: sxc.hu

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие призовава САЩ да постигнат компромис за увеличаване на тавана на вътрешния дълг и смята, че ако проблемът не бъде разрешен, кредитирането на държавите от еврозоната може да поскъпне, заяви старши икономистът на ОИСР за Европейския съюз Себастиян Барнс, цинтиран от РИА „Новости“.

Барнс уточни, че технически фалит означава или радикално намаляване на държавните разходи в САЩ, или отказ от плащане на лихвите по външното финансиране.

„Ако американските власти не решат проблема до 2 август, най-значителният ефект ще бъде загубата на доверието на финансовите пазари. Преживяхме много сериозна финансова криза, която отчасти бе свързана с недостиг на доверие у инвеститорите спрямо банковата система. И сега има опасност, че отрицателната реакция на пазарите спрямо САЩ ще се отрази и на други държави“, каза той.

Експертът отбеляза, че нивото на задлъжнялост на САЩ е много високо в сравнение с историческите норми след Втората Световна война, което е актуално и за Европа и Япония.

„През последните години ние се сблъскахме и с криза на държавния дълг в Европа. Виждаме, че доходността по кредитите за някои държави като Италия и Испания се повишиха спрямо доходността за Германия, чиято икономика се смята за относително стабилна“, посочи той.

На този фон съществува опасност събитията в САЩ да доведат до проблем към доверието на финансовите пазари и за имат сериозни последици за държавите от еврозоната и не само там, отбеляза икономистът.

„Ако загубят доверие в САЩ, финансовите пазари могат да загубят доверие и към платежоспособността на други държави, които до известна степен се намират в близка ситуация. По-конкретно държавите от еврозоната, които се нуждаят от финансиране на краткосрочни дефицити и от средства за рефинансиране на дълговете си. Това може да доведе до увеличаване на доходността по осигуряване на кредитирането им“, смята той.

Според него по този начин за европейските държави ще стане по-трудно да стабилизират държавните си финанси.

Дори и САЩ при обявяване на технически фалит няма да успеят да финансират адекватно краткосрочните нужди на икономиката си, убеден е Барнс.

„Техният икономически ръст не е голям, нивото на безработица е много високо и те се нуждаят от запазване на държавните разходи на определено равнище, за да поддържат икономиката в периода на връщане към по-висок икономически растеж. Важно е да имат възможност да получават заеми и да запазят доверието на пазара, за да могат да финансират този процес“, смята той.

Освен това евентуален технически фалит ще се отрази на износа на стоки в държавите от Европа, Азия и други региони, твърди експертът.

Той не е в състояние да оцени с колко може да се повиши еврото спрямо долара в тази ситуация, но отбеляза, че реакцията на финансовите пазари може да доведе до понижаване на курса на долара, което ще се отрази негативно на държавите от еврозоната.

„За американските власти е много важно да избегнат сътресенията на 2 август, което би могло да отслаби доверието на пазарите към американското правителство, защото това ще създаде проблеми и за САЩ, и за световната икономика. А по-нататък е важно САЩ да изработят стратегия за оздравяване на държавните финанси и това ще изисква сериозни реформи в данъчната система и социалните разходи“, подчерта икономистът.

При това, ако бъде постигнат компромис за увеличаване на тавана на дълга, еврото ще запази позициите си, смята той.

„Много е трудно да се предскаже в краткосрочна перспектива какво ще се случи с обменния курс. Но няма да има нищо изненадващо, ако еврото остане достатъчно силно спрямо долара“, твърди Барнс.

Той отбеляза, че и Европа, и САЩ остават с доста икономически проблеми.

„Икономическият растеж и перспективите му не са толкова значими, колкото се смята, необходимо е да се стабилизира бюджетът. Повишаването на тавана на дълга ще позволи през следващите няколко месеца и години да бъдат получени достатъчно заеми за финансиране на краткосрочните нужди на САЩ, но те ще останат с нерешени бюджетни проблеми, с проблеми на задлъжнялостта. И не е ясно как ще ги решават. Финансовите пазари по-лесно ще проумеят предстоящите действия на Европа, отколкото на САЩ“, убеден е той.

Според него държавите от Европа са взели много важни решения за Гърция, но това не решава бюджетните проблеми на еврозоната, където могат да настъпят както положителни, така и отрицателни промени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 2
lz - lz
преди 13 години
Е, както преценят. Нека надуват балона на фондовата борса докато някой ден не успеят навреме да изпуснат част от въздуха и той гръмне. Барнс е един от малкото разумни инвеститори в САЩ, поне доколкото знам за него. Той не купува акции, защото има тенденция да се покачи цената им, а защото е видял, че определена фирма има потенциал за развитие. И не продава. И не сменя мениджърския екип, защото той вече държи контролния пакет. Разумен човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
Ivan Dimitrow
преди 13 години
Поредната спекола,САЩ ще фалира..... А кой даржи петрола? Единственото нещо е,че ше падне $ и ще се вдигне Златото и Круд ОИЛ.Весник "Стандарт" писа в Петак "Гърция фалира" това поражда смуд в обществото.А истината е,че пак ЕС ще пуснат фандък на Гърция с още няколко милиарда бевъзмезно. А САЩ ще си бият една финансова инжекция както направиха на 2-ва пъти и долара ще падне пак!Инвеститорите ще играят на ОПИАЙ и пак ще са напред,няма да си вкарат парите в реалната икономика защото не е рентабилно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
lz - lz
преди 13 години
Е, Барнс не е прав. Инвеститорите какво ще правят с парите си ? Няма да ги държат под дюшека. Ако нямат доверие към банковата система, ще влагат в реалната икономика. А това никак не е лошо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 5
my-SHOP
преди 13 години
Дрън дрън глупости! На финансовите пазари много добре им е ясна обстановката. Голямо плашене с тоя фалит на САЩ. Аз мога да кажа, че ако фалират ще се отрази на реколтата на баба Рада от домати. Вече се оляха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още