Британският петролен гигант British Petroleum през следващите 5-10 години може да продаде дялове от свои активи в Мексиканския залив, в които притежава 100%, съобщи Ройтерс, като се позова на изявление на изпълнителния директор на компанията Робърт Дъдли.
Според Дъдли това е нормална практика, свързана с поделяне на риска с партньори и не е свързано по никакъв начин с разлива на нефт в региона през пролетта на миналата година от сонда на ВР.
Експлозията на сондата Deepwater Horizon през април 2010 г. причини смъртта на 11 души и се превърна в най-голямата екологична катастрофа в историята на САЩ. Във водите на Мексиканския залив се изляха около 5 млн. барела петрол. Едва на 4 август течът бе спрян.
През юли 2010 г. ВР обяви разпродажба на активи на стойност 30 млрд. долара, като до днес вече е съобщила за продажбата на активи за 25 млрд. долара.
През юни 2010 г. американските власти наложиха мораториум върху дълбоководното сондиране в региона.
В края на април тази година от ВР обявиха, че разчитат да възобновят сондажните дейности в Мексиканския залив през втората половина на 2011 г., след като бъдат получени всички необходими разрешителни от властите в САЩ.
На свой ред американският министър на вътрешните работи Кен Салазар в началото на април заяви, че компанията няма споразумение с властите в САЩ за подновяване на сондажните дейности в Мексиканския залив. По този начин той коментира публикация в британския вестник Financial Times, според която ВР може да поднови сондирането на 10 от платформите, които бяха експлоатирани преди аварията, още през юли.