Икономическата нищета в САЩ, измервана чрез неофициалния Misery Index, е на 28-годишен връх, пише Джеф Кокс за CNBC.
Индексът, който просто сумира нивото на безработицата и инфлацията, понастоящем отразява слабостта на икономическото възстановяване.
Тое е въведен за първи път по врема на високата инфлация през 70-те години на XX век от икономиста Артър Оукън. Индексът е над 10 пункта от ноември 2009 насам. Между юни 1993 и май 2008 стойността му бе едноцифрена.
В момента Misery Index е на най-високото си ниво от 1983 - 12,7 пункта, които представляват сбор от 9,1% безработица и 3,6% годишен темп на инфлация.
Успешната анти-инфлационна политика на Федералния резерв по времето на Пол Волкър снижи рязко индекса в периода на икономическо възстановяване през 80-те години на миналия век.
”Добрата новина е, че според други показатели условията не са чак толкова лоши и през следващата година и половина доверието в икономиката ще се подобри. Лошата е, че домаинствата няма да увеличат сериозно потреблението си за още няколко години”, коментира Пол Дейлз, главен икономист за САЩ в Capital Economics.
Според него обаче икономическата нищета в Америка може да не е толкова висока, кoлкото изглежда. Алтернативна мярка за измерване на нищетата, предложена от Робърт Бароу през 1999, съпоставя текущата безработица с естественото й ниво, а инфлацията – с нивото й през последните десет години.
Barro index отчита също така дали текущият БВП е под потенциалния, както и сравнява дохдността на 10-годишните щатски ДЦК с тази от предишните десет години.
Дейлз смята, че индикаторът, макар да не очаква съществено подобрение, вероятно показва, че икономическата нищета е достигнала своя пик и би трябвало да отстъпи от него през следващите 18 месеца.
преди 13 години Надявам се, че не практикувате професията си на педагог. Би било пагубно за децата, които възпитавате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Бих спорил с теб, но съмия тъжен тон, с който си написал мнението си ме оборва. Да определено звучиш като човек, който си чака ефтаназията. Между другото в Швейцария ако поискаш може да те огрее, ето виж Тери Пратчет се е ориентирал. Само дето той има основателна причина, а каква е твойта? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Това, което е посочено тук е интересно, но поражда един стрхотен въпрос. Ако според индексите за мизерия Щатите са стигнали до тук, но коя страна би приела населението на България, което се нуждае от бърза и безболезнена евтаназия. Че то нашето състояние е по-страшно от това на онкоболен с милиони метастази. По-добре мъртви заедно с продажните ни политици от последните двадесет години, отколкото живи. Нека тук, по земите ни, се заселят по-силни и жизнелюбиви народи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години - И ние в нещо да сме по-големи и от Щатите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нашият е по-голям отговор Сигнализирай за неуместен коментар