IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банкрутът на САЩ е по-вероятен от този на Индонезия или Словения

Политическото говорене на американските конгресмени може да доведе страната до истинска катастрофа, пише Financial Times

08:45 | 26.05.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Банкрутът на САЩ е по-вероятен от този на Индонезия или Словения

Звучи странно да се предполага, че пред САЩ стои риск от банкрут. Това се счита за невероятен сценарий за страната, която рядко е имала възможност да се кредитира толкова евтино, която емитира дълг в собствената си валута и която ясно показа, че може да напечата толкова пари, колкото й трябват за покриването на лихвените си задължения, пише Financial Times.

През последните дни обаче все повече трейдъри стигат до заключението, че Америка може и да наруши собственото си конституционно правило за поемането на нови дългове и да изпита проблеми. Според данни на Markit цената на суаповете за предпазване от банкрут на САЩ със срок от една година почти се е утроила в рамките на едва шест дни.

Данните, които може и да са съвсем необективни, показват, че банкрутът на САЩ вече е по-вероятен от този на Индонезия или Словения.

За това развитие на ситуацията на пазара на суапове за защита от банкрут се стигна заради липсата на решимост и гъвкавост при взимането на важни решения от Конгреса. Усложняването се улеснява и от конгресмени като Джон Бонър, според който е по-добре САЩ да обяви банкрут, отколкото да вдигне границата на задлъжнялост без да се справи с дефицита.

Трейдърите смятаха това за традиционен политически подход, но само до момента, когато мнението на Бонър не бе подкрепено от Стенли Друкхаймер – именит бивш мениджър на хедж фонд.

Според него пропускането на някое лихвено плащане ще бъде по-ценно и полезно в убеждаването на Белия дом за съкращаване на някои разходи.

Опасността се крие в това, че техническият банкрут, при който държавата ще спре обслужването на дълговете си, вероятно няма да убеди демократите, че трябва да променят вижданията си по отношение на свиване на държавните разходи. В същото време липсват и сигнали, че републиканците са готови да приемат увеличение на данъците.

Вместо това може да се окаже, че този политически ход води САЩ към тотална катастрофа.

Ако техническият банкрут доведе до понижаване на кредитния рейтинг на САЩ, както би трябвало да се случи, това би било истинска катастрофа. Причината е, че огромно количество институционални инвеститори ще трябва да ликидират позицията с понижен рейтинг, което ще предизвика срив в цената на американския дълг.

За момента опасенията от подобен сценарий изглеждат сравнително ограничени, доколкото може да се съди от пазара на суапове за защита от банкрут. Колкото повече конгресмени обаче се заиграят с политическо говорене около необслужване на дълговете обаче, толкова повече страх ще се пропива на облигационните пазари.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
butcher
преди 13 години
колко?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
Stanislav_Stankov
преди 13 години
Много правописни грешки, някой чете ли го преди да се публикува?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още