Американските индекси отбелязаха спад в понеделник, след като рейтинговата агенция Standard and Poor's понижи дългосрочната перспектива за щатския дълг на негативна.
„Бих казал, че инвеститорите очакваха това в известна степен, но когато се случи, изпрати вибрация из целия пазар“, коментира пред CNN Money Рон Кидо, главен инвестиционен директор на Cozad Asset Management.
Основните индекси обаче успяха да се възстановят от най-ниските си нива за деня. Dow Jones Industrial Average падна със 140 пункта, или 1,1%, до 12 201,59 пункта, което е най-слабото му еднодневно представяне след земетресението и вълните цунами в Япония на 16 март. По-рано през деня индексът беше загубил над 240 пункта.
S&P 500 загуби 1,1% до 1305,14 пункта, като енергийният сектор е начело на пониженията, регистрирани във всички 10 включени в индекса сектори.
Nasdaq Composite се понижи също с 1,1% to 2735,38 пункта. По-рано през сесията и трите индекса бележеха спад от по 2%.
S&P запази топ инвестиционния рейтинг AAA на най-голямата световна икономика, но изрази опасения за растящия дефицит на страната.
Новината срина акциите още в началото на сесията, като 92% от компаниите в състава на индекса S&P 500 приключиха търговията „на червено“ и само една от 30-те компании в състава на Dow не отбеляза спад. Сред най-губещите в индекса на сините чипове бяха Caterpillar, Bank of America и Alcoa.
Индексът на волатилността и страха VIX скочи с над 12%. Той обаче все още остава значително под 30 – нивото, което се счита за стандартен праг за страха на инвеститорите.
Цената на американския лек суров петрол падна с 2,3% до 107,12 долара за барел на борсата в Ню Йорк.
Златото обаче поскъпна с 0,4% до рекордните 1492,90 долара за тройунция. По-рано цените достигнаха рекордна за деня стойност от 1498,60 долара.
Доларът също отбеляза ръст, поскъпвайки с 1,4% спрямо еврото и с 0,4% спрямо британския паунд. Доларовият индекс, който измерва зелената валута спрямо кошница от валути, нарасна с 0,8%.
преди 13 години Кофти ситуация за ХИМЕРИЙЦИТЕ, но и кофти и за другите тея имат самолети, бомби, рекети и няколко войни - Виетнам, корея, Сомалия, Сърбия, Афганистан,кувейт, ирак - Либия :-))) и познайте кои ще са следващите ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Досега САЩ прехвърляха на кредиторите си валутния и лихвен риск по кредитирането на своя бюджетен дефицит защото ги караха да купуват първо долари и след това щатски ДЦК. Така дефицитът по текущата сметка на САЩ се връщаше в страната като приток по капиталовата - или финансовата сметка, както е сега. Но занапред това няма да става и те ще трябва да си носят тези два риска на 100%, защото никой вече няма да ги кредитира по този евтин за тези тарикати начин. ФЕД-ът ще трябва първо да купува евро, юани и рубли, примерно, - или саудитски реали, и след това ще ги чейнджва за долари. Затова Щатите няма как да пускат печатницата за нови хартиики, които са - о чудо, обезпечени с чужда валута нови емисии още преди да бъдат емитирани.Мъка ми е за тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар