Безопасността на американските ядрени реактори е поставена под въпрос в светлината на отчаяните опити на японските инженери да предотвратят тотално разтапяне на три реактора в ядрената централа във Фукушима след катастрофалното земетресение миналата седмица, пише CNNMoney.
Както в Япония, някои от 104-те ядрени реактора в САЩ са разположени в крайбрежни райони, някои от които земетръсни.
Реакторите са проектирани да издържат земетресения, саботажи и други бедствия. Трудностите, с които японците се сблъскват при овладяването на настоящата ситуация, повдигат въпроси за реалната сигурност на реакторите в САЩ.
„Трагедията в Япония може много лесно да се случи в САЩ“, казва Едуард Марки, конгресмен на демократите от Масачузетс и председател на Комисията за ядрена безопасност към Конгреса.
Марки препоръчва няколко мерки, които трябва да бъдат предприети от администрацията на президента Барак Обама и Комисията за ядрена безопасност.
Те включват инсталирането на нови системи за сигурност в ректорите, разположени в земетръсни зони, план за действие в случай на няколко едновременни ядрени инцидента и раздаването на медикаменти с калиев йодит на всички, живеещи в радиус от 32 км около ядрените централи. За момента това се прави само за жителите, живеещи в радиус от 16 км от ядрени обекти.
САЩ имат 104 невоенни ядрени реактора в 65 централи. В допълнение, американската армия разполага с неназован брой ядрени реактори за военни цели.
Повечето от реакторите са разположени в близост до големи градове и генерират около 20% от енергията, използвана в страната.
След ядрения инцидент в Three Mile Island в Пенсилвания през 1979 г. нови ректори не са поръчвани, въпреки че тези, които по това време са били в строителна фаза, са завършени.
През последните години поради увеличената употреба на електричество и опасенията за промяната в климата ядрената енергия отново стана привлекателна.
Американското правителство задели 18 млрд. долара за изграждането на нови ядрени мощности, а президентът Барак Обама поиска към тази сума да бъдат прибавени допълнителни 36 млрд. долара.
Регулаторните органи разглеждат 20 постъпили искания за изграждане на нови ядрени централи, а няколко опериращи централи са подали документи за удължаване на лицензите им. Доскоро някои анализатори дори говореха за ядрен ренесанс.
Събитията в Япония обаче определено усложниха политическия климат за изграждането на нови ядрени централи в САЩ.
Притесненията за безопасността и цената остават основни проблеми пред ядрената индустрия.
В САЩ вероятно най-уязвимите електроцентрали са двете в Калифорния, построени на тихоокеанското крайбрежие в близост до разлома Сан Андреас.
Тези електроцентрали са проектирани да издържат земетресение с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер, казва Робърт Алварес, ядрен експерт от Institute for Policy Studies.
Земетресението в Сан Франциско от 1906 г. е било с магнитуд 8,3 по скалата на Рихтер, докато земетресението от петък в Япония достигна 8,9 по скалата на Рихтер, казва Алварес.
Земетресение от 8,9 по скалата на Рихтер е 125 пъти по-силно от земетресение с магнитуд от 7,5, сочат данни на United States Geological Survey.
„Не мисля, че трябва да подновяваме лицензите на централите“, допълва той.
Алварес изтъква също, че проблемите в японските централи илюстрират катастрофалните последици от нарушаването на захранването, водните помпи, охладителните системи и друга инфраструктура, които сравнително лесно могат да бъдат засегнати от земетресение или терористична атака.
преди 13 години Май никой не е подготвен за чак такава ситуация. щом японците се оказаха неподготвени, дето ги друса десет пъти годишно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Четох на едно място че на 19-20март някакви учени от Русия и Великобритания очакват да се случи земетресение в САЩ и под предлог военно учние вече са мобилизирани военни и т.н. Чудя се това ако се случи дали САЩ са достатъчно подготвени за да се справят с трагедия като тази в Япония отговор Сигнализирай за неуместен коментар