IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рубини: Вливането на ликвидност е „необходимо зло“

Според икономиста ЕЦБ трябва да предприеме подобни стъпки

12:44 | 12.11.10 г. 5
Автор - снимка
Създател
Рубини: Вливането на ликвидност е „необходимо зло“

Нежеланието на Европейската централна банка (ЕЦБ) да разгледа възможността за допълнително вливане на ликвидност изостря проблемите пред еврозоната, а германската критика за политиката на Федералния резерв е незаслужена, заявява икономистът Нуриел Рубини в интервю за CNBC.

„В ситуация на значителна фискална стабилизация, ЕЦБ би трябвало да влее повече ликвидност във финансовата система чрез покупка на повече облигации“, казва той. Според него ЕЦБ не е направила достатъчно, за да ограничи разширяването на спредовете в доходността на облигациите.

Наскоро германският финансов министър Волфганг Шойбле остро разкритикува политиката на щатската централна банка да предприеме ново вливане на ликвидност в американската икономика.

„Мисля, че германците не са прави“, казва Рубини. „Имайки предвид слабия растеж и ниската (и забавяща се) инфлация в САЩ, действията на Фед бяха нужни.“

„Това бе необходимо зло с оглед на опасността от дефлация. Ако не го бяхме направили, рискът от нова рецесия би се увеличил“, посочва икономистът.

Според Рубини обаче реалният икономически ефект от това вливане на ликвидност ще е скромен, тъй като пазарите до голяма степен вече го бяха калкулирали.

„Много от критиките за тази политика са незаслужени. Ако трябва да се критикува някой, това е по-скоро ЕЦБ за това, че не предприема подобни действия“, смята икономистът.

Според него наскоро предприетите стъпки от Фед няма да са последните. „По мое мнение ще има трето, четвърто, а дори и пето вливане на ликвидност, защото растежът ще остане под потенциалния, а инфлацията – ниска“, казва Рубини.

Той е критично настроен към мерките за ограничаване на разходите, предприети от британското и други европейски правителства, посочвайки, че фискална консолидация само би забавила растежа.

Вместо това правителствата, включително и американското, трябва да се ангажират с план за намаляване на разходите и повишаване на данъците, който да бъде въведен постепенно през следващите няколко години, „така че хората да видят светлината в тунела“, обяснява Рубини.

Еврозоната се нуждае от разхлабване на паричната политика, за да стимулира растежа и да отслаби еврото, което в момента вреди на шансовете за икономическо възстановяване на периферните страни от региона, смята икономистът.

Докато Германия може да устои на силното евро, понеже е много конкурентоспособна, периферните страни се нуждаят от обезценяване на общата валута, казва той.

„В крайна сметка дори Германия ще бъде засегната. Засега тя се справя добре, но ако икономиките на периферните страни се свият, това ще се случи и с германската. Никоя страна от еврозоната не е остров.“

Ако Испания падне в дълговата пропаст през следващите 12 месеца, това би било голям проблем за еврозоната, смята Рубини.

„Размерът на испанските БВП и дълг (частен и публичен) е толкова голям, че ресурсите на официални институции като МВФ може да не бъдат достатъчни, ако страната изгуби способността си да се финансира от пазарите.“

„Испания е много по-важна и в системен план за региона, а видяхме, че дори малка страна като Гърция може да причини проблеми отвъд своите граници“, добавя Рубини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:44 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Nabludatel777
преди 13 години
Напълно си прав! ЕК иска увеличени на разходите си с над 7%!!! когато всички стягат колани.Защо европейските чиновници не си ограничат харчовете?! Това което прави ЕЦБ е ПОПУЛИЗЪМ в най-чиста форма. Работниците да се пенсионират на по висока възраст, да се намалят заплатите, да се "стягат коланите", а РАЗДУТАТА европейска Администрация да дебелее и се множи... първо трябва икономиката да живне, а после да се мисли и за дълговете които и без това се плащат от народите , а не от правителствата. Това което става в БГ под ръководството на Дянков е същото като в ЕЕвропа ама там също се опитват да оцелеят въпреки ЕЦБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
kane
преди 13 години
вие всички сте едни мазохисти тука.. ФЕД реагира най-адекатно на кризта и заедно с ам.правителство се бориза да защити народа си, а не като перверзните европейци. Еми кога да наливат ако не сега бе умници, нали това им е функцията, ако не го правят няма да си вършат работата, но на европейците им дай само да стоят настрана и да чакат америка да им я свърши както винаги е било
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
DanilOlivo
преди 13 години
Ako наливането на пари в икономиката води до растеж, защо не наливат всеки месец, или всеки ден?! Нима има желана горна граница на растежа :)Промяната в паричното предлагане води само до инфлация, което е преразпределение на покупателна способност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
no-credit
преди 13 години
Тоя Рубини сам си противоречи - испанския дълг бил много тежък, ама дайте още да го утежним, че да живнела икономиката. Е, може и да живне малко и за малко време, ама после, с тоя увеличен дълг какво правим - увеличаваме го пак и още за да продължи да живва икономиката ли? Е, не трябва ли все в някой момент да се спре с това изкуствено дишане което са държавните дългове?! И точно това се опитва да наложи Германия - да сложи нещата на здрава основа. И колкото по-рано толкова по-добре защото трупането на дългове макар и да отлага проблемите, също така и ги увеличава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
all_trader
преди 13 години
германският минстър беше напълно прав. наливането и печатането на пари никога не е работило. защо би проработило точно сега???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още