„Новата нормалност“ означава, че трябва да се сбогуваме с двуцифрената доходност, тъй като ливъриджът и дерегулацията „изчезват от хоризонта, докато техните противоположности изгряват“, смята Бил Грос, управляващ директор на най-големия облигационен фонд в света - Pimco, съобщава CNBC.
Според Грос предстои Фед да започне нов етап от увеличаване на ликвидността във финансовата система, което ще бъде „последният лъч“ от залязващите пазарни реалности на последното десетилетие.
В бъдеще възвръщаемостта на инвестициите ще бъде „далеч по-ниска“ от средните стойности в исторически план. Комбинацията от хедж фондове с по-нисък ливъридж и активи с по-ниска доходност вероятно ще доведе до „бъдеще на едноцифрена доходност“, смята Грос.
Възвръщаемостта от облигациите е „анемична“ заради негативните очаквания за брутния вътрешен продукт и инфлацията в развитите държави. „Дори за най-агресивните оптимисти на Wall Street и по световните борси ще бъде трудно да реализират 12% доходност от инвестиции в акции при номинално увеличение на БВП с по 2-3 на сто“, посочва Грос.
Просперитетът на „старото нормално“ е бил движен от силен ръст в цените на активите, които са нараствали заедно с дълговете. Сега обаче светът се намира в период на деливъридж, смята Бил Грос.
Надеждата на специалиста е свързана с това частният сектор да похарчи напечатаните по-бързо от нормалното пари, което да съживи инвестициите и потреблението. Финансовите пазари обаче се съмняват в това, спомняйки си за загубеното десетилетие на Япония, посочва той.