Американските банки правят всичко възможно, за да се възползват от ниските лихви и повишаващото се доверие към себе си с оглед силните резултати на сектора от началото на годината. Това става чрез емитирането на значителни количества нов дълг, с което се поставят основи за солидни печалби през следващите години, пише Financial Times.
Високият интерес към набирането на средства в САЩ е в остър контраст със случващото се в Европа, където банките са затруднени при емитирането на облигации заради кризата с правителствените дългове в еврозоната.
През последните месеци банки като JPMorgan, US Bancorp, Goldman Sachs и Morgan Stanley пласират с лекота облигационни емисии, което показва промяна на пазарните настроения и повишено доверие към сектора.
По-малко от две години след мащабната намеса на американското правителство за спасяване на финансовата система, американските банки успяват да наберат над 7 млрд. долара от емитиране на дълг само в рамките на една седмица. Според данни на Dealogic, това е най-голямото количество пласирани нови облигации за една седмица от септември миналата година насам.
US Bancorp е привлякла 1 млрд. долара чрез продажбата на петгодишни облигации при лихва 2,45 на сто. Това е една от най-ниските лихви в историята, плащана от банка при облигационна емисия, допълва Financial Times.
С ниската цена на заемния ресурс банките успяват да повишат печалбите си, тъй като се подобрява лихвеният им марж. Поради тази причина финансовите институции все по-често емитират нов дълг, като само през този месец Goldman Sachs, Morgan Stanley и JPMorgan са набрали по 3 млрд. долара от нови облигации.
Евтиният заемен капитал позволява на банките да заменят старите си дългове с нови, които са и на по-ниска цена. Така, според оценки на Moody's, американските банки са успели да покрият около 200 млрд. от общо 372 млрд. долара дълг, падежиращ тази година.