IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банкери в САЩ са завишили заплатите си с $1,6 млрд. в пика на кризата

Citigroup се е възползвала най-добре от прозореца преди ограниченията за банковите заплати да влязат в сила

17:55 | 24.07.10 г.
Автор - снимка
Създател
Банкери в САЩ са завишили заплатите си с $1,6 млрд. в пика на кризата

Citigroup, Bank of America и още 15 спасени по време на кризата финансови компании в САЩ са завишили с 1,6 млрд. долара заплатите на своя топ мениджмънт в разгара на финансовата криза.

Това показа доклад на Кенет Файнбърг, който бе натоварен от американското правителство през миналата година със задачата да следи заплатите, бонусите и пенсионните пакети на 100-те мениджъри в компаниите, които са получили най-голяма държавна подкрепа.

Неговото разследване обхваща възнагражденията, изплатени в периода от края на 2008 г. до началото на 2009 г.

Тогава са били ясни имената на банките, които ще получат държавна помощ, но правилата за ограничаване на заплатите на техния мениджмънт все още не са били в сила.

По този начин участието им в програмата за освобождаване от проблемите финансови активи на този етап не е било обвързано с ограниченията, влезли в сила през февруари 2009 г.

Сред всички банки, най-добре от този прозорец се е възползвала Citigroup, която е на първо място в списъка на прекомерните заплати. За това допринасят в най-голяма степен големите бонуси, които са получили топ брокери от нейното подразделение за търговия със суровини. Това са заявили пред Ройтерс източници, пожелали анонимност.

Другите финансови гиганти, които са злоупотребили със завишени заплати за мениджмънта, са: American Express, AIG, Boston Private Financial Holdings, Capital One Financial, CIT Group, JPMorgan Chase, M&T Bank, Morgan Stanley, Regions Financial, SunTrust Banks, Bank of New York Mellon, Goldman Sachs, PNC Financial Services Group, US Bancorp и Wells Fargo.

Кенет Файнбърг няма право да се меси в компенсацията на тези, които са изплатили обратно инвестицията на правителството. Той обаче решава да събере повече информация за техните заплати по време на периода между активирането на спасителната програма и влизането в сила на ограниченията за заплатите на ръководния състав на включените в нея компании.

Единадесет от 17-те компании, посочени от него, вече са върнали изцяло заема, предоставен им от правителството.

През октомври миналата година Кенет Файнбърг се намеси, за да намали частта от заплатите на банкерите за 2009 г., която се изплаща в пари в брой, с 90% спрямо миналогодишните й нива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:03 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още