Финансовият сектор потопи с близо 2% главните борсови индекси в САЩ в началото на петъчната сесия, въпреки че Bank of America и Citigroup публикуваха по-добри от очакваното финансови резултати.
Акциите на Bank of America потъват с близо 6% до 14,49 долара на Нюйоркската фондова борса, въпреки че банковият гигант обяви печалба от 3,1 млрд. долара за изминалото тримесечие.
Книжата на Citigroup поевтиняват с 4% до 4 долара за акция в същото време, след като стана ясно, че печалбата й е паднала с 37% на годишна база до 2,7 млрд. долара. Това все пак се оказа повече от предварителните прогнози на пазарни анализатори.
Освен Bank of America, още една компания от Dow Jones IA оповести своите тримесечни резултати днес – индустриалният конгломерат General Electric. Печалбата на компанията се е увеличила за първи път през последните девет тримесечия, достигайки 3,1 млрд. долара през второто тримесечие. Акциите на General Electric обаче поевтиняват с 3% до 14,82 долара на Нюйоркската фондова борса.
Силно поевтиняват и акциите на Google, след като интернет компанията обяви по-малък от очакваното ръст от 24% в своята печалба през второто тримесечие. Тя възлиза на 1,8 млрд. долара при приходи от 5,09 млрд. долара. Книжата на Google губят 5,3% до 467,86 долара на борсата Nasdaq.
На фона на засилените разпродажби във финансовия сектор акциите на Goldman Sachs се наредиха сред малкото, които поскъпват. Те добавят 3,4% до 150,21 долара, след като стана ясно, че банката е успяла да постигне споразумение с регулаторните органи относно обвинението за измама с ценни книжа. То ще й коства рекордна глоба от 550 млн. долара, която се оказа два пъти по-малка от очакваното.
Индексът на 30-те най-големи и ликвидни щатски компании Dow Jones Industrial Average се понижава с 1,6% до 10 200,98 пункта час след началото на сесията. Широкият S&P 500 губи 1,7% до 1 077,83 пункта, докато Nasdaq Composite потъва с 2% до 2 206,79 пункта.
Вчерашната сесия завърши с минимални изменения за индексите, след като повишения в последния час заличиха загубите от ранната търговия. Заплануваната реформа във финансовия сектор на САЩ успя да преодолее последното си препятствие, след като получи одобрението на щатския Сенат вчера.
Икономическите данни за САЩ от днес показаха, че инфлацията остава занижена през май на фона на слабото потребителско търсене . Покупките на дългосрочни американски ценни книжа от чуждестранни инвеститорите на свой са намалели три пъти в сравнение нивата си от март.
Разочароващи бяха и данните за влошаването на потребителското доверие в САЩ през юли. Това показа индекса на Мичиганския университет, следящ потребителските нагласи за икономиката и очакванията им за бъдещите им доходи. Той се понижи значително повече от очакваното до 66,5 пункта през юли спрямо 76 пункта за юни.
Икономическото доверие на потребителите има ключово значение за възстановяването на щатската икономика, защото техните разходи са основен двигател на нейния растеж.