Китай наложи неуточнени санкции на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. В петък говорителката на Министерството на външните работи Хуа Чунин заяви пред пресата в Пекин, че санкциите са насочени и към най-близките членове на семейството на Пелоси, предава Ройтерс.
С пътуването си до Тайван въпреки съпротивата на Пекин американският лидер се е „намесила сериозно във вътрешните работи на Китай". Тя също така е била подкопала суверенитета и териториалната цялост на Китай и „сериозно потъпква" принципа „Един Китай". Министерството обвини председателя на Камарата на представителите на САЩ, който е втори след вицепрезидента в линията на наследяване на президентския пост в САЩ, в „злонамерено" и „провокативно" поведение.
В отговор на „скандалното поведение" на Пелоси Китай наложи санкциите, заяви говорителката на външното министерство. Азиатската страна вече започна мащабни маневри в отговор на посещението на американския лидер в демократичната островна република, което предизвика остри международни критики.
Посещението на Пелоси в Тайван е визитата на най-високопоставения представител на САЩ в Тайпе от четвърт век насам. Комунистическото ръководство отхвърля подобни официални контакти с Тайван, тъй като третира острова за свой. Пекин смята самоуправляващия се Тайван за част от Народната република и заплашва да го завладее. От друга страна, 23-те милиона тайванци се смятат за независими.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обвини Китай, че се опитва да промени статуквото в Тайванския проток с ракетните си изпитания и военните си учения. По време на срещата на общността на страните от Югоизточна Азия ACEAN в Пном Пен, Камбоджа, Блинкен заяви, цитиран от Bloomberg, че няма оправдание за военните провокации след мирното посещение на Пелоси в Тайван.
Президентът на Тайван Цай Ингуен нарече маневрите и ракетните учения „безотговорни". Във видеообръщение президентът призова китайското ръководство да прояви разум и сдържаност. Тя заяви, че Тайван няма да ескалира напрежението, а иска да запази статуквото и благодари на Групата на седемте водещи демократични икономически сили (Г-7) за подкрепата.
Г-7 изрази загриженост и подчерта, че няма причина посещението да се използва като претекст за „агресивни военни действия". В Пекин посланиците на страните от ЕС и Япония, както и представителят на ЕС, бяха извикани в Министерството на външните работи, където им беше връчен официален протест срещу изявлението на Г-7. Понастоящем Германия е председател на организацията.
Допълнително раздразнение към Пекин се очаква да предизвика и отдавна планираното посещение на комисията по правата на човека на Бундестага в Тайван. Визитата ще се състои между 22 и 30 октомври и ще включва също така посещение на Япония и китайския специален административен район Хонконг, научи dpa от дипломатически източници. Очаква се в пътуването да участват членове на всичките шест парламентарни групи.
преди 2 години Малейй, разкатаха и фамилията на бабетката... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Какво означават практически тези санкции? Че лицето няма да може да ходи на екскурзии в Китай със семейството си? Или ще му конфискуват имотите в Китай (ако има такива)? Не става ясно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години няма да може да пазарува от алибаба ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар