IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данните за Китай отново натежаха на азиатските индекси

Водещите борсови показатели останаха без единна посока, докато инвеститорите следяха реакциите след публикуваните данни през деня

12:32 | 01.06.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Индексите в Азиатско-Тихоокеанския регион останаха без единна посока в сряда, докато инвеститорите следяха реакциите след публикуваните данни за фабричната активност в Китай през май, съобщи CNBC.

В континентален Китай измерителят Shanghai Composite приключи търговската сесия със спад от 0,13% до 3182,16 пункта, а показателят Shenzhen Component - с увеличение от 0,205% до 11 551,27 пункта. Хонконгският индекс Hang Seng намаля с 0,56% до ниво от 21 294,94 пункта.

Данните по-рано показаха, че индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на Caixin в Китай е нараснал от 46 пункта през април до 48,1 пункта през май - ниво, което продължава да е под границата от 50 пункта, разделяща ръста от понижението. Резултатът е под очакванията на икономистите, анкетирани от Bloomberg, за ниво от 49 пункта.

В предходната търговска сесия статистиката за китайските фабрики отново натежа на инвеститорските нагласи. Данните във вторник показаха, че китайските фабрики са продължили да преминават през затруднения и през май, макар че по-бавният темп, с който се свива активността им, предполага, че най-лошият период от сегашния икономически спад може би наближава своя край. Индексът на мениждърите по поръчките (PMI) е нараснал от 47,4 пункта през април до 49,6 пункта през май.

Японският бенчмарк Nikkei 225 се повиши с 0,65% до 27 457,89 пункта, докато индексът Topix нарасна с 1,36% до 1938,64 пункта.

Активността на японските производители е записала най-бавния си темп на растеж от три месеца насам през май, когато строгите противоепидемични мерки в Китай влошиха проблемите на снабдителните вериги и увеличиха рисковете за икономическите перспективи, стана ясно в сряда.

Производителите са отчели нов ръст на разходите, предизвикан от поскъпналите суровини и материали, включително петрол и чипове.

Австралийският показател S&P/ASX 200 добави 0,32% към стойността си, достигайки 7234 пункта.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Австралия е записал повишение от 0,8% на тримесечна и от 3,3% на годишна база до края на март. Резултатът е надминал очакванията, както и средното предпандемично равнище от около 2%.

Гуверньорът на Австралийската централна банка Филип Лоу може да приеме данните като потвърждение на необходимостта от предприемане на по-ястребова* позиция, след като миналия месец регулаторът одобри първото си лихвено повишение от над десетилетие.

Борсите в Южна Корея бяха затворени в сряда поради отбелязването на национален празник. В сряда бяха публикувани и данните за южнокорейския внос, считани като индикатор за представянето на най-големите страни износителки в света. Статистиката показа, че износът е записал ръст от 21,3% на годишна база през май до 61,52 млрд. долара. За сравнение - прогнозите на икономистите, анкетирани от медията, бяха за повишение от 19,3%, докато увеличението през април е било в размер на 12,9 на сто.

Индексът на MSCI за акциите от Азиатско-Тихоокеанския регион извън Япония отчете спад от 0,45 на сто.

На азиатските пазари доларовият индекс бе на ниво от 101,981 пункта. Един щатски долар се обменяше срещу 129,40 японски йени, а австралийският долар се разменяше срещу 0,7174 щатски долара.

Световният бенчмарк Брент поскъпва с 1,42% до 117,24 долара за барел, докато цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 1,45% до 116,34 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още