IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Забраната за износ на палмово масло в Индонезия заплашва да ускори инфлацията при храните

Най-големият производител на палмово масло в света спира доставките за външните пазари

16:39 | 25.04.22 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Индонезийският президент Джоко Уидодо обяви миналата седмица, че блокира износа на "олио за готвене, както и суровини от готварско олио", като забраната ще влезе в сила в четвъртък (28 април) и ще остане активна за неопределен период от време. Очаква се правителството на Индонезия да обяви подробности за своето ембарго, съобщава Nikkei Asia Review.

Палмовото масло е ключова съставка в широк спектър от потребителски продукти, от преработени храни до козметика, а Индонезия представлява около 60% от световното производство.

Забраната отразява опита на Индонезия да се справи с вътрешните последици от руската инвазия в Украйна, основен производител на селскостопански култури. Войната доведе до покачване на цените на храните по целия свят.

В Индонезия палмовото масло се използва в широк набор от ястия, като правителствената забрана следва облекчаването на коронавирусните мерки с наближаването на Рамадан, месец, когато мюсюлманите постят през деня, а след това празнуват през нощта със семейството и приятелите. Нощните празненства водят до скок в търсенето на олио и хранителни продукти.

„Ще продължа да наблюдавам и оценявам прилагането на тази политика, за  да осигуря олио за готвена за страната на достъпна цена“, посочи още Уидодо.

Според някои анализатори обаче забраната може да не понижи цените и да предизвика отрицателни странични ефекти.

Индонезия Индонезия

„Цената на вътрешния пазар няма да падне автоматично, дори при изобилие от суровини“, смята Бхима Юдхистира, икономист в базирания в Джакарта мозъчен тръст Център за икономически и правни изследвания. Според него производството може да бъде намалено, за да компенсира пропуснатите приходи от износ. Юдхистира изчислява прогнозата загуба на чуждестранни резерви ще бъде около 3 млрд. долара на месец. „Това може да повлияе върху силата на рупията в дългосрочен план“, предупреждава анализаторът.

Междувременно земеделските производители на палмово масло в Малайзия, вторият по големина производител на тази стока, ще се възползват от забраната, според Юдхистира. Той също така предупреди, че „може да се стигне до отмъщение от страни потребители като Индия, Пакистан и Китай, които биха могли да забранят износа на чесън за Индонезия“.

„Малайзия е готова да доставя палмово масло на световните пазари, защото се очаква нашето производство да нарасне след повторното отваряне на границите ни, което дава възможност за наемане на чуждестранни работници“, коментира Зураида Камарудин, министър на плантационната индустрия и стоките на Малайзия.

Индексът на цените на храните, съставен от Организацията за прехрана и земеделие (ОПЗ) за март, показа значителни увеличения на цените на различните продукти - от зърнени храни до захар, като ръстът на месечна база достига 12,6%.

Цените на растителните масла се повишават с 23,2% и достигат рекордно високо ниво.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Такива като теб, са основните консуматори на палмово масло, но не го осъзнавате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
е сега я втасахме без палмово масло ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още