IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инфлационната вълна достига Азия и изглежда, че най-лошото тепърва предстои

Може да се очаква, че производителите ще започнат да прехвърлят на потребителите по-голяма част от нарасналите си разходи

10:53 | 14.04.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Светът е изправен пред синхронизирано избухване на инфлацията, тъй като цените на храните и енергийните продукти растат вече и в Азия. Това е промяна спрямо само няколко месеца по-рано, когато изглеждаше, че регионът избягва ценовата треска, обхванала САЩ и части от Европа, пише Bloomberg.

Показателите за инфлацията в региона - в Китай, Индия, Индонезия, Филипините, Тайланд и Южна Корея - наскоро се повишиха по-силно от прогнозите, докато Нова Зеландия в сряда увеличи лихвите с най-много от 22 години заради притесненията за цените. А ускоряването на производствените разходи предполага, че най-лошото тепърва предстои.

Пазарите започват да оценяват очакванията за по-силна инфлация и по-агресивните действия на централните банки в голяма част от Азия. Това отразява тенденциите, наблюдавани в САЩ, където данните от вторник показаха, че потребителските цени през март са се повишили най-много от края на 1981 г., засилвайки натиска върху Федералния резерв да реагира.

азия азия

Ръстът на индексите на производствените (PPI) и потребителските цени (CPI) в редица страни в Азия изпревари прогнозите през март

Доходността по държавните облигации в региона расте от началото на годината, начело с Южна Корея, а индексът MSCI Emerging Markets Asia, следящ нововъзникващите азиатски пазари, е надолу с 2,6% - най-лошото му представяне от 2013 г. Това сигнализира за очакване, че някои централни банки ще повишат лихвените проценти, за да забавят инфлацията и да подкрепят своите валути на фона на изтичането на капитал от региона.

Повратният момент беше нахлуването на Русия в Украйна, което предизвика катаклизми на пазарите на суровини. То повиши цените на енергоносителите и горивата и застраши доставките на зърно за региона с най-голямо потребление в света. Нарастващите разходи за торове и транспорт също тласкат нагоре рекордно високите цени на храните в света.

Повишените цени на суровините ще ускорят инфлацията в развиващите се икономики в Азия с 1 пълен процентен пункт до 3,7% тази година, прогнозираха от Азиатската банка за развитие по-рано този месец. Макар че изглежда сравнително кротък темп в сравнение с нивото в САЩ, това принуждава централните банкери да изместят фокуса и плаши някои инвеститори.

Нетни инвестиции в размер на 22,3 млрд. долара са изтекли миналия месец от развиващите се азиатски икономики, с изключение на Китай, според изчисления на Australia & New Zealand Banking Group. Това е най-голямото изтегляне на капитал от март 2020 г.

Мумбай. Снимка: Dhiraj Singh/Bloomberg

В Индия, втората страна в света по брой на населението, се усеща липсата на храна и енергия. На щанд за зеленчуци в предградие на Мумбай проблемите на местен търговец може да се видят в найлонов плик със зеленчуци, които току-що е опаковал за клиент: цената е 450 рупии, или почти 6 долара, което е с около 80% повече отпреди няколко седмици.

Реакцията на Централната банка на Индия е показателна за нарастващия натиск в Азия. Гуверньорът Шактиканта Дас миналата седмица говори за "тектонска промяна" в макроикономическите и инфлационните перспективи от края на февруари – по същество след инвазията на Русия в Украйна – която "преобърна предишната история" за по-спокоен ценови натиск тази година. "В нашите приоритети сега поставихме инфлацията над растежа", заяви Дас.

Гуверньорът на Централната банка на Индия Шактиканта Дас

В Китай цените на производител се повишиха с 8,3% спрямо година по-рано, което е забавяне спрямо увеличението от 8,8% през февруари, но все още остава над средната оценка за 8,1%. Потребителските цени с изключение на пресните храни в Япония - показател, който следи Японската централна банка, се повишиха с 0,6% през февруари спрямо година по-рано, най-бързият темп от две години, движен от разходите за енергия.

Централните банки в Южна Корея и Сингапур също имат заседания тази седмица. Икономистите са разделени по отношение на перспективите за ново увеличение на лихвите в Сеул, а за Сингапур се очаква затягане на политиките за противодействие на внесената инфлация, особено с енергоносителите.

Храните носят най-големия инфлационен риск за азиатските централни банки, въпреки че регионът е нетен износител, смятат в HSBC Holdings Plc. Постоянните блокирания в Китай за потискане на Covid-19 са друг потенциален източник на инфлация за логистиката. Нещо повече, вероятно е по-нататъшно покачване на потребителските цени, тъй като разходите на производителите продължават да се покачват.

Въпреки че съотношението между фабричните цени и потребителските разходи се влияе от редица фактори, тъй като някои компании поемат разликата или обменните курсове смекчават удара, анализаторите от ANZ и Nomura Holdings Inc. очакват ускоряване на инфлацията.

"Разликата между индексите на производствените и потребителските цени в момента е изключително голяма", коментира Кристал Тан, икономист в ANZ. "Това ми подсказва, че има натрупване на значителен ценови натиск, който в крайна сметка ще се влее в потребителските цени, тъй като производителите ще започнат да прехвърлят по-голяма част от по-високите си разходи".

"Напрежението по веригата за доставки в Азия ще се влоши през следващите месеци, което ще доведе до безпокойство относно световната инфлация. Войната в Украйна повишава цените на горивата, а блокирането заради Covid-19 в Шанхай смазва най-голямото пристанище в света. Данните не сочат всички в една посока, но повишените разходи за стоки и по-дългите срокове за доставка сигнализират за постоянни проблеми", казва Чанг Шу, главен икономист на Bloomberg за Азия.

Кенег Вонг усеща напрежението. Той управлява един от водещите производители на сутиени в света с фабрики в Китай, Камбоджа и Тайланд. Вонг казва, че са скочили цените на около 20 компонента, необходими за основната част за продуктите му, като плат, подложки от пяна, метална тел и пластмасови регулатори. А цените продължават да се покачват, допълва Вонг, който оглавява Top Form Bras, базирана в Хонконг компания, основана от баща му.

При нормални обстоятелства Вонг би предложил на клиентите цена за продукт, която би се запазила за целия му жизнен цикъл - до три години, например. Сега той редовно актуализира цените. "Преди, когато купувах ластик или конци или катарами, дори не трябваше да мислим за това. Но сега наистина трябва да управляваш процеса", казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още