Основните индекси в Китай отбелязаха ръстове на фона на останалите борси в Азиатско-Тихоокеанския регион, които не успяха да намерят единна посока. Китайските пазари бяха подкрепени от данните за втората по големина икономика в света, които показаха значителен ръст, пише CNBC.
Индексът Shanghai composite добави 0,58%, или 20,41 пункта, до 3541,67 пункта, а бенчмаркът Shenzhen component прибави 1,5% към стойността си, достигайки 14 363,57 пункта.
Публикуваните в понеделник данни показват, че китайската икономика се е разширила с 8,1% през 2021 г., което е малко под очакванията за 8,4% ръст. Очакванията на икономистите бяха данните в понеделник да покажат забавяне на ръста, отчасти заради фактори като строгите противоепидемични мерки в Китай, както и заради проблемите с имотния сектор и забавяващото се потребление.
„Данните за продажбите на дребно бяха голям пропуск“, каза ръководителят по икономики и стратегии в Азия в Citi Global Markets Asia Джоанна Чуа. „Според мен това е една сфера, която изисква малко повече подкрепа“, допълни експертът.
Китайската народна банка понижи два набора от лихвени проценти. Моментът на понижение съвпада с прогнозите на Citi, макар че степента е над очакваната. "Което според мен наистина предполага, че представителите на банката вече са много по-притеснени за ръста и би трябвало да видим съгласувани действия занапред“, допълва експертът, според която мерките за нула случаи на новозаразени скоро няма да бъдат премахнати.
Останалата част от основните индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион бяха без единна посока в понеделник.
Японският бенчмарк Nikkei 225 нарасна с 0,74% до 28 333,52 пункта, докато индексът Topix добави 0,46% към стойността си, достигайки 1986,71 пункта.
Австралийският показател ASX 200 настъпи с 0,32% до 7417,30 пункта. Финансовият подиндекс нарасна с 0,55%, а енергийният сектор отбеляза повишение от 1,39 на сто.
Измерителите в Южна Корея обаче записаха спадове в края на търговската сесия в понеделник. Индексът Kospi изтри 1,09% от стойността си, докато показателят Kosdaq отстъпи с 1,36%. Хонконгският бенчмарк Hang Seng отбеляза спад от 0,68 на сто.
Търговския ден в Азия бе предшестван от втора поредна седмица на червена територия за индексите на Wall Street.
„Пазарите реагираха отбранително на разочароващите икономически данни за САЩ през декември, когато продажбите на дребно са намалели значително и производството се е свило, ударено от ускоряващата се инфлация, продължаващите проблеми с доставките и омикрон“, написаха анализатори на ANZ Research в своя бележка.
„Очакваме Федералният резерв да ревизира в посока нагоре прогнозите си за инфлацията и насоките си за покачването на лихвите през предстоящите месеци по време на заседанието следващата седмица“, прогнозират експертите.
Доларовият индекс бе почти без промяна на ниво от 95 175 пункта в азиатската търговия. „Доларът може да спадне до ниво от 94,11 пункта“, пишат анализатори от Commonwealth Bank of Australia в своя бележка. Според тях тази седмица няма планирани изказвания на представители на Фед, нито публикуване на икономически данни, свързани с паричната политика, които биха могли да повлияят на пазарите, подготвящи се за покачването на лихвите.
„Очакваме пазарите да продължат да подкрепят повишение на лихвите от март“, казват още анализаторите, добавяйки, че има малка вероятност омикрон да забави световното икономическо възстановяване.
Един щатски долар се търгуваше срещу 114,46 японски йени, докато австралийският долар се разменяше срещу 0,7203 щатски долара.
В понеделник петролът поскъпна, но възходът му бе ограничен от публикуваните данни за Китай.