Китайските банки са побързали да изпълнят миналия месец годишните квоти за кредитиране, наложени от държавата, купувайки нискорискови финансови инструменти, а не издавайки заеми – действия, които според банкери и анализатори отразяват предпазливостта на финансовите институции към забавящата се икономика на страната, съобщава Financial Times.
Ръстът в търсенето на банкови акцепти, които са гарантирани от емитентите си и технически се класифицират като заеми, е намалил доходността по инструментите до близо 0% през втората половина на декември. Рекордно ниска доходност от 0,007% е била достигната на 23 декември.
Това е доста под средната цена на капитала на китайските банки от 2,5% за същия период, което означава, че те са предпочели да губят пари по банкови акцепти с ниска доходност, вместо да рискуват по-големи загуби, емитирайки собствени заеми на по-високи лихвени проценти.
Администрацията на президента Си Дзинпин иска банките да отдават повече кредити, особено на малки и средни предприятия в предпочитани от правителството сектори, например земеделие и електрически превозни средства. Банките обаче не са склонни да го правят, защото вярват, че забавящата се икономика на Китай е свила групата от квалифицирани кредитополучатели.
Кредитни служители казват, че купуването на банкови акцепти, за да се изпълнят кредитните квоти, е бил най-безопасният начин да се подкрепят политическите цели на правителството.
„Подкрепата на по-широката икономика е политическа задача, на която не можем да кажем „не“, казва изпълнителен директор в Zhongyuan Bank в централния град Джъндоу, поискал да остане в анонимност. „Нашите загуби от купуването на банкови акцепти са по-малки от кредитирането на неквалифицирани бизнеси“.
Компаниите използват банкови акцепти като форма на плащане, което притежателят може да осребри в банката издател. Те могат да бъдат купувани и продавани на отворените пазари, например на Shanghai Commercial Paper Exchange.
Кредитните служители казват пред FT, че регулаторните репресии на Си Дзинпин са ударили много от кредитополучателите им в сектори като недвижими имоти и частно образование, а няма признаци условията скоро да се подобрят.
„Властите искат от нас да подкрепим реалната икономика, докато в същото време държим лошите кредити под контрол“, казва кредитен служител в Zheshang Bank в Ханджоу, поискал анонимност. „Това е трудно за постигане в сегашната бизнес среда“.
Общото социално финансиране на Китай – най-широкият показател за кредитно предлагане, отчете три последователни двуцифрени спада на годишна база от юли до септември, което отразяваше усилията на правителството да свие жилищния балон, затягайки ипотечното кредитиране.