Промяната на глобалните енергийни пазари и намаляването на емисиите въглероден диоксид в следващите години ще зависят в голяма степен от новите технологии, пише в коментар анализаторът от Ройтерс Джон Кемп, следящ енергийните въпроси. Според неговите наблюдения проучванията и разработките все още са фокусирани основно върху Европа и Северна Америка, но пропускат бързоразвиващия се енергиен сектор на Азия.
Повечето анализи на световната енергетика все още разглеждат сектора през призмата на годините след Втората световна война или след 1989 година, тоест след края на Студената война, когато икономиката е доминирана от Запада.
Но през последните години потреблението на енергия, емисиите и като цяло центърът на икономическата активност започва да се измества все по-явно на изток.
По данни на BP азиатският регион потребява около 23% от енергията в световен мащаб през 1989 година, но през 2019 година този дял вече достига 49%. В същото време в Северна Америка и Западна Европа потреблението намалява от 48% през 1989 година до 32% през 2019 година. Или с други думи, в последните години енергийното потребление в Азия расте със средно 4,4% годишно.
Историята на индустриализацията показва едно - новите технологии започват в развитите икономики и след това се разпространяват и по останалия свят. Например британската икономика започва да се индустриализира в периода 1830-1840 година заради евтиния достъп до въглища. Но мащабните промени в световната икономика започват през 1860-1870 година, когато технологията достига до Западна Европа и Северна Америка.
Сега светът е изправен пред новото предизвикателство на екологичните цели и как технологиите, работещи за западните икономики, ще проработят за азиатските енергийни системи, за бързо развиващите се, но ограничено проспериращите икономики в региона.
Предизвикателство е как технологиите за намаляване на емисиите за държави, имащи достъп до петрол и газ, ще заработят за региони, които разчитат основно на въглищата за енергиен източник. Това означава, че този преход няма да е никак лесен и ще зависи много от начина, по който се развиват и прилагат иновациите, от които зависи намалението на емисиите.
преди 2 години Американците разработват и мисия до Марс, но Мъск нещо го тегли към пенсия. Обещаната 2026-та ще има само голямо зелено БУМ.... Но няма да е зелена енергетика, що и китайците ще решат, че стоки за тоалетна хартия не си заслужава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години дядя вова , хамериканците разработват в момента летящ дрон на горивни клетки , нова джипка на водородна клетка + 50кВт батерия , подводен дрон на горивна клетка + батерия ... въобще здраво са се обърнали към зелените енергийни решения ... знаеш ли защо ... ?! ... по-безшумни на първо място , на второ почти не отделят топлина - демек всичко с топлинно насочване умирга , на трето място - много повече място за боеприпаси и техника , на четвърто - увеличен обсег на действие , на пето по-малко въртящи се части = по-малко и лесна поддръжка ... найс , а ... ?! ... откъм могучая нещо нова мултика със страшилки или песничка откъм космодрума ... ?! ... няма ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години За съветската власт както знаем е нужна електрификация. Не каква да е! Зелена!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мхм. Верной дорогой идете, товарищи! Так держать! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Точно сега е моментът за преминаване напълно към "зеленясана" енергия. Може да поизмре малко народец от глад, ама иначе други ще бъдат гладни. Ако сега не се преборим с климата, а това означава и с ветровете и циклоните, които съсипват от студ цивилизованите страни, лошо ни чака. Трябва за година-две да спрем глобалното затопляне. А това може да стане само с ветрените и слънчеви централи. Всичко друго трябва да се забрани. Особено атомните и водни електроцентрали, защото ни отдалечават от природата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар