“Самите сблъсъци се случиха по време на протести, които бяха организирани от шиитската партия “Хизбула”, както и движението “Амал”. Протестът беше с искане за премахването на съдия Тарик Битар, който води разследването за взрива в Бейрут на пристанището миналата година”, поясни той.
Кръстев разказа, че конфликтът е възникнал, когато протестното шествие преминава през граничен район в Бейрут, който разделя два квартала – единият е населен с шиитски мюсюлмани, а другия с християни. По време на сблъсъка е имало и стрелба, а дори се говори, че на покривите е имало снайперисти, които са стреляли по протестиращите.
“В случая “Хизбула” обвинява втората по големи християнска партия в Ливан “Ливански сили”, че е разположила стрелци по покривите на сградите. Християнската партия отрича тези обвинения и от своя страна твърди, че насилието е избухнало след провокация от страна на членове на “Хизбула”“, поясни Цветан Кръстев.
Той заяви, че най-големият проблем идва от това, че в момента Ливан е отново на позиция както при предишната гражданска война.
Анализаторът разкри, че в продължение на часове е имало стрелба и градът в рамките на отрицателно време се е превърнал във военна зона. Правителството е изпратило армията, както и танкове. Към момента има седем загинали и 30 ранени, но състоянието на пострадалите е тежко и се очаква броят на жертвите да се увеличи.
“Вътрешнополитическото влияние на “Хизбула" расте в Ливан. Партията успя да осигури доставки на гориво от Иран, но без разрешението на правителството. По тази начин се заобикалят американските санкции срещу продажбата на петрол от Иран”, посочи още Кръстев и подчерта, че шиитската партия се опитва да се възползва от времената на енергийна криза и да спечели дивиденти за себе си.
Той обаче е на мнение, че въпреки това доверието в “Хизбула” не расте, а напротив.
„Населението се притеснява от липсата на контрол върху организацията. Това е и една от причините ситуацията в Ливан да е такава, каквато я виждаме. Гражданите там смятат, че политиците в държавата безнаказано се изплъзват от правосъдието и никой не може да направи нищо по въпроса“, определи ситуацията в близкоизточната държава Цветан Кръстев.
Има ли изход от политическата криза в Ливан? Ще изпълни ли до парламентарните избори на 27 март премиерът Наджиб Микати обещанията си за реформи в икономиката? Ще успее ли той да договори с МВФ нов спасителен финансов пакет за страната си?
Целият разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" можете да видите тук.