IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Съвместните руски и китайски военни учения предизвикват безпокойство в САЩ

Специалните двустранни учения са насочени към развитие на отношенията, а не към действителни бойни способности, според анализатор

23:05 | 10.08.21 г. 8
<p>
	<em>Снимка: EPA/RUSSIAN DEFENSE MINISTRY INFORMATION DEPARTMENT</em></p>

Снимка: EPA/RUSSIAN DEFENSE MINISTRY INFORMATION DEPARTMENT

Руските сили участват в редовни китайски военни учения за първи път тази седмица. Това разпалва предположенията на западни анализатори, че противниците на САЩ развиват съвместни оперативни способности.

Съвместно учение 2021, учение в западния регион Нинся, включващо повече от 10 000 войници, се фокусира върху ранно предупреждение и разузнаване, електронна война и съвместни атаки, според изявления на китайското и руското министерство на отбраната, цитирани от FT.

След като САЩ изтеглят останалите си сили от Афганистан и след като Пекин и Москва влязоха в контакт с талибаните, учението се наблюдава отблизо за признаци, че китайските и руските сили се учат да координират мисиите и да провеждат съвместни операции.

„Това е първият път, когато китайците наистина се задълбочават, позволявайки на руснаците да участват в едно от собствените им учения“, коментира Родерик Лий, директор научни изследвания в Китайския институт за аерокосмически изследвания към Air University, подкрепен от американските въздушно-космически сили.

„Специалните двустранни учения, които те често правят, са насочени към развитие на отношенията, а не към действителни бойни способности“, допълва той.

Решението на Русия да участва е „несъмнено стъпка към задълбочаване на взаимодействието и военното сътрудничество“, казва и Михаил Барабанов, старши научен сътрудник в Центъра за анализ на стратегии и технологии, базиран в Москва отбранителен мозъчен тръст. "Изглежда, че това сътрудничество ще се задълбочи“, допълва той.

Въпреки че Москва и Пекин настояват, че връзката им не е официален отбранителен съюз, анализаторите смятат, че военните на двете страни могат да си предоставят взаимен достъп до електронните комуникационни системи и да изградят съвместни командни структури.

„Донякъде се колебая, когато казват, че това не е съюз“, посочва Лий. „Ако ги видим да работят рамо до рамо и те започнат да споделят известно разузнаване и комуникации, тогава ще има известна оперативна съвместимост в конфликт или криза“, допълва той.

Китайските военни медии наскоро съобщиха, че за първи път руски войници ще получат достъп до китайска бронирана техника.

„Въпросът е дали позволяват на руснаците достъп до някои от информационните системи за това“, казва Лий. „Руснаците може да започнат да дават на Китай известен достъп до техните космически активи или комуникационни активи. Това е посоката, в която усещам, че се движат“, смята той.

Когато китайските и руските военни започнаха съвместни учения през 2005 г., те си партнираха само в годишната тренировка на Мисията на мира в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество, традиционно фокусирана върху противодействието на бунтовниците в Централна Азия.

От 2012 г. Русия и Китай провеждат редовни двустранни военноморски учения. От 2018 г. Народно-освободителната армия участва в три от годишните стратегически учения на Русия, проведени в източната, централната и южната част на Русия.

Очаква се обаче китайската армия да пропусне голямото учение, което предстои в Западна Русия тази година.

Анализаторите смятат, че Пекин иска да избегне загрижеността на страните от НАТО за военната мощ на Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 3
Боян
преди 3 години
Ами аз пък не искам да имам нищо общо с Американските използвачи, дето гледат единствено да те одерът. Какво като са бели (то това няма да е още много) след като единствено искат да те използват, те са долни *** като Англичаните. А отностно кога ЕС е лягал на САЩ не заслужава даже отговор, само ще отбележа че Европа държи живи САЩ без нея *** и технологични компании щяха да са мъртви, а с това и кухия долар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 3
Valentin13
преди 3 години
често използваш "бели християнски държави". какво значи това за тебе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
korn
преди 3 години
Кога ЕС е полягал на САЩ, я дай примери. ЕС винаги си е защитавал интересите и често влиза в сблъсук със САЩ, последните години и с Великобритания. Извън това ЕС, САЩ, Канада и Великобритания са съюзници във военно отношение-много яано, белите християнски държави трябва да си помагаме и да се пазим от монголци, жълтури с дръпнати очи, диви индийци и милиони мюсулмани. Н есъм расист, но имам общо с други бели християни и нямам никво желание да се занимавам с мюсулмани, роми индийци, китайци и тем подобни.Ако не ти харесва белите християнски държави може да заминеш за другаде, никой не те спира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
george353
преди 3 години
След това фиаско в Афганистан едва ли някой си мисли нещо хубаво за способностите на НАТО и в частност Щатите. Байдън, и не го казвам със задоволство, е жалка гледка. Не бих се учудил ако носи памперси, горкият човек се разпада пред очите ни. Две изречения не може да върже. Америка е високотехнологичен цирк в който липсват воля, вяра и морал. Шайка фанатици с ак47 се оказаха по-силни от трилион долара армия. 20 години американците местиха пепеляка от единия хълм на другия... и си тръгнаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
bgMan
преди 3 години
Ами точно това е основната цел на съвместните учения. Да не земе някоя демонократска американска администрация да си повярва много и да реши да направи някоя глупост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
Боян
преди 3 години
Не че защитавам Путин, но да помислим за действията на САЩ и ЕС? Първите направиха всичко възможно да разделят Русия и Европа, а вторите чинно лизаха ........ на САЩ и Путин нямаше избор освен да се подсигури със други съюзници. Да не забравяме какво стана със СССР, САЩ искат същото да стане и с Русия. Мечтата на САЩ е те да са единствената голяма държава и другите държави да са джуджета за да ги мачкат като ЕС, тяхната любима прос........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
korn
преди 3 години
След 20 години управление на великия Путин, Русия е в съюз с мюсулманите от ОПЕК, с китайците и скарана с почти всички бели християнски държави. Едно от най трудните неща в този живот е да надскочиш себе си. Някои успяват, други се остават на дъното и пият за да забравят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Съвместните руски и китайски военни учения предизвикват безпокойство в САЩ > A към тоя час около 70% от Афганистан е в ръцете на "студентите". Под погледа на пакистански инструктори, съюзници на янките. Това е проблем от тип: Лека нощ деца..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още