IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Вманиачаването на Пекин в регулациите – перфектна пазарна буря

Забравихме, че Китай е комунистическа държава, а комунизмът означава контрол, коментира анализатор

14:49 | 28.07.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/JEROME FAVRE</em></p>

Снимка: EPA/JEROME FAVRE

Инвеститорите не трябва да свързват регулаторните мерки от последните няколко месеца. Въпреки че мерките в образователния сектор са били по-строги от очакваното, променените правила на играта не са нещо ново за китайските компании. В миналото това вече било накарало технологичната индустрия да направи корекции и Фаднис бил уверен, че дори след най-новите мерки някои от засегнатите компании ще продължат да създават стойност в бъдеще.

Китайският "национален отбор" може да се подготвя за стабилизиране на пазарите, пише Джефри Халей, старши пазарен анализатор в Oanda Asia Pacific, цитиран от Bloomberg. Съмнително е обаче, че преоценката на китайските акции с оглед на регулаторните рискове е приключила.

Едва преди ден кибернадзорът на Пекин глоби и предупреди няколко от най-големите технологични групи, включително Alibaba и Tencent, за нецензурни материали и експлоатация на деца на своята платформи. Китайската администрация за киберпространството заяви, че реагира на разпространението на нецензурни изображения и видеоклипове, включително сексуално съдържание, свързано с деца. Размерът на глобите не се уточнява, но администрацията е привикала ръководители от платформата Taobao, част от групата за електронна търговия Alibaba, приложението за съобщения QQ на интернет гиганта Tencent и най-голямата платформа за социални медии в Китай Sina Weibo, както и компанията за кратки видеа Kuaishou и модната платформа Xiaohongshu.

Ходът на регулатора е поредната атака срещу китайските технологични компании. Секторът е подложен на сериозен контрол на фона на радикални промени в китайските закони и разпоредби за надзор на антитръстовото законодателство.  

Въпросът сега е коя индустрия е следващата по ред, казва Марко Беринг, ръководител на управлението на активи във Fürst Fugger Privatbank, защото според него вече ще се касае по-малко за регулаторни въпроси: „Китайската система работи, като упражнява абсолютен държавен контрол. Следователно Пекин е загрижен за нарастващата икономическа и социална мощ на големите интернет компании. За да ограничи това, ръководството приема падащите курсове на борсите“. Поради това не можело да се очаква устойчиво обръщане на спиралата надолу в краткосрочен план, смята Беринг. 

Първоначално пазарът успя да се стабилизира в сряда. Търговците сега се фокусираха върху „печелещите акции“. Целта на партията са така наречените "три големи планини" – така поне гласи новата мантра: недостъпно образование, здравни услуги и жилища. Тя ги смята за причини за увеличаване на неравенството в доходите. Всяка индустрия, която стимулира растежа чрез експортни иновации, ще бъде подкрепена, казва Ю Динен, управляващ директор на Shenzhen Flying Tiger Investment, цитиран от Bloomberg. Това включва основно чиповете, възобновяемите енергийни източници и националната отбрана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 3 години
Стане ли образование, здравеопазване и сигурност в една държава стока на пазарен принцип... пиши е тая държава бегала и провалена...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
ZLOSTER
преди 3 години
Всъщност с тези си действия, няма да намалят желанието на родителите децата им да получат по добро образование, а ще вкарат услугата частни уроци в сивият сектор. По този начин допълнително ще я оскъпят заради рисковете на тези които ще я практикуват и съответно по малкият брой желаещи да предоставят подобна услуга. Ама да не забравяме, че точно китайците гонеха и избиваха врабчетата като вредители. А после се наложи да ги внасят от Канада и СССР за да предотвратят настъпилият глад от ръста на популацията скакалци и гъсеници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още