Китай обяви, че е наложил санкции срещу седем души, включително срещу предходния министър на търговията по времето на Доналд Тръмп – Уилбър Рос. Ходът е отговор на американските санкции, наложени на китайски представители на властта заради натиска на Пекин върху демокрацията в Хонконг, пише CNBC.
Действията са предприети съгласно новия Закон против чуждите санкции, който беше приет в Китай през юни. Санкциите са в отговор на скорошните предупреждения на Съединените щати към компании за рисковете от правене на бизнес в Хонконг.
Освен това санкциите бяха наложени само дни преди заместник-държавният секретар Уенди Шърман да посети Китай, което я прави най-високопоставеният американски представител, който отива на визита в азиатската страна по време на управлението на администрацията на Байдън.
Освен Рос, другите санкционирани включват Каролин Бартоломеу, председател на Американско-китайската комисия за преглед на икономическата сигурност, Джонатан Стивърс, бивш щатен директор в Изпълнителната комисия на Конгреса по въпросите на Китай, и Софи Ричардсън, директор за Китай на Human Rights Watch.
В списъка попадат още ДоЮн Ким от Националния демократичен институт за международни отношения, Адам Джоузеф Кинг, старши програмен мениджър на Международния републикански институт.
Милиардерът бизнесмен и инвеститор Уилбър Рос е правил бизнес в Китай. Като търговски секретар той беше едно от лицата на търговската война на предходния президент на САЩ Доналд Тръмп с Китай.
„Бих искал още веднъж на подчертая, че Хонконг е специален административен регион, а неговите дела са неразделна част от вътрешните работи на Китай“, обяви говорителят на китайското министерство на външните работи Джао Лидзиен. „Всеки опит на външни сили да се намесват в делата на Хонконг би бил безполезен колкото мравка, опитваща се да разклати голямо дърво“.
Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки заяви на брифинг, че Съединените щати са наясно с най-новите санкции от страна на Китай.
„Не сме възпрепятствани от тези действия и оставаме напълно ангажирани с прилагането на всички съответни американски санкции срещу властите“, коментира Псаки по време на брифинга. „Тези действия са най-новите примери за това как Пекин наказва отделни граждани, компании и организации на гражданското общество, като начин да изпрати политически сингали, и допълнително илюстрират влошения инвестиционен климат на Китай и нарастващите политически рискове“.
преди 3 години Това се казва обикновена глупост - лесно е да се види упадъка на Хонгконг от началото на нежеланата китайска инвазия. Комунистически Китай е на ръба, затова и му се ще както Хонгконг, така и Тайван. С подобни смехотворни закончета и действия обаче само ще се засили международната изолация на Китай и ще изостанат рязко след възхода по време на кризите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това се казва реципрочност !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар