Рекордното търсене на вносно свинско месо в Китай може скоро драстично да намалее на фона на понижаващите се цени на продукцията в страната. Това на свой ред може значително да облекчи натиска върху цените на световния пазар на месо и да охлади поне един от елементите на растящите разходи за храна, съобщава Bloomberg.
Най-големият вносител в света на протеинови суровини може да намали с до над 50% покупките от чужбина за периода юли-декември спрямо първата половина на годината, тъй като местното производство сега е по-евтино от чуждите доставки, посочва Джим Хуанг ръководител на консултантската компания China-America Commodity Data Analytics.
Фючърсите върху международния бенчмарк за свинско месо поскъпнаха с над 25% на борсата в Чикаго тази година на фона на силното търсене и увеличаващата се цена на фуражите. В същото време цените на свинското в Китай се сринаха с над 50% заради повишеното снабдяване с възстановяването на стадата от африканската чума по свинете.
Американското свинско сега е по-скъпо от местното производство, като се прибави транспортът и митата, посочва Хуанг. Това също така означава, че сега властите в Пекин могат да попълнят държавните резерви по-евтино от местния пазар.
Сривът в търсенето в Китай на вносно свинско може да е дългоочаквана добра новина за потребителите и в останалата част от света. Поскъпващото месо, зърнени храни и олио за готвене помогнаха за увеличаването на цените на храните до най-високото им равнище от 2011 г., разпалвайки страховете за надигащата се инфлация.
През първата половина на годината местното производство в Китай се е увеличило с 36% спрямо година по-рано до около 27 млн. тона, а броят на отглежданите свине се е увеличил с почти 30% до 439 млн. към края на юни спрямо 12 месеца по-рано, показват данни на китайското статистическо бюро.
За цялата 2020 г. в Китай са внесени рекордните 4,4 млн. тона свинско месо – повече от два пъти количеството година по-рано. В същото време за първите пет месеца на тази година покупките от чужбина са вече с 14% повече до почти 2 млн. тона. Най-големите вносители са Испания, Бразилия и САЩ.
С поевтиняването на китайското свинско Пекин обаче бързо се обръща към своите производители – тази седмица са били купени 13 хил. тона, а миналата - 17 хил. тона.
До по-рано тази година правителството продаваше свинско от своите резерви, за да охлади пазара, след като африканската чума намали броя на свинете в страната почти наполовина и изстреля нагоре цените. Пекин отпусна 670 хил. тона от държавния резерв през 2020 г. – приблизително еквивалента на 15% от внесеното свинско същата година.
И макар вносното свинско да намалее през втората половина на годината, то нещата не стоят така за телешкото. Покупките от чужбина се очаква да останат без значителна промяна спрямо първото полугодие заради недостиг на производство у дома и по-високите цени, посочва Лин Гуофа, старши анализатор в консултантската компания Bric Agriculture Group.
преди 3 години безплатно промишлено земеделско финансиранеНашата банкова институция с цел подпомагане на земеделските производители и индустриалните промоутъри предлага безплатни кредитни услуги за инвестиране в областта на селското стопанство, животновъдството и промишленото производство.Те са валидни до 1 000 000 евро с лихва 3% годишно.Свържете се с нашата агенция по имейл за повече подробности.Infos***pacific-offshorebank.com...wwww.pacific-offshorebank.com отговор Сигнализирай за неуместен коментар